MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Hemşirelikte yüksek lisans
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Günümüzde toplumların hemşirelerden beklentileri değişmiştir ve hemşirelerden konu alanlarında uzmanlaşma, etkili, kapsamlı ve hasta merkezli bakım verme, bilgiye ulaşma ve bilgiyi yönetme, ileri teknolojiyi etkin biçimde kullanma, araştırma yapma ve kanıta dayalı araştırma bulgularını kullanma, maliyet etkin bakım uygulamaları yapma, gibi beklentiler öncelik kazanmıştır. Hemşirelik Bölümü, toplumun temel beklentilerini göz önüne alarak profesyonel niteliklerini geliştirmek ve nitelikli hemşire insan gücünün yetiştirilmesine katkı vermek amacıyla pek çok üniversitede yüksek lisans bölümleri açmaktadır.


Hemşirelik Yüksek Lisans programının amacı, hemşirelik ve hemşirelik eğitiminin temel felsefesini kavramış, profesyonel hemşirelik bilincine sahip, ulusal ve uluslararası düzeyde birey, aile ve toplumun sağlık sorunlarına ve bakım gereksinimlerine duyarlı, bilimsel bilgiye erişebilme, yönetebilme ve bilimsel araştırma yapabilme yetisini geliştirmiş, hemşireliğin hizmet, eğitim ve araştırma alanlarına lider özellikleri ile katkı sağlayabilecek nitelikte Bilim Uzmanı hemşireler yetiştirmektir. Akademik niteliklere sahip uzman hemşirelerin ise hem hemşireliğin hizmet ve eğitim alanına, hem de toplumun sağlık düzeyinin geliştirilmesine dolayısıyla ülkemizin sağlık ve eğitim sistemine yapacağı katkılar son derece önemlidir.


Hemşirelikte yüksek lisans yapmak isteyen meslektaşlarım konu açarak soru sormaktan çekinmeyin, forum yönetimi olarak sizlere koçluk yapmaktan memnuniyet duyarız.