MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: ielts konuşma sınavı
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
IELTS Konuşma sınavı yüz yüze gerçekleşir çünkü IELTS olarak, yüz yüze gerçekleşen Konuşma sınavının, konuşma becerilerinizi değerlendirmenin en doğru yolu olduğuna ve daha iyi bir performans göstermenize destek olacağına inanıyorlar. 

Başkalarının gürültüsü arasında kendinizi duyurmak için çabalamayın. IELTS’te sizi duyuyoruz! sloganı ile konuşma sınavına davet ediyorlar sizi

IELTS Konuşma sınavının avantajları
  • Gürültü ve dikkat dağınıklığından uzak, özel konuşma sınavı odalarına sahibiz
  • Anlamadığınız soruyu sizin için tekrarlayabilir ve farklı bir şekilde ifade edebiliriz
  • Hızınıza ve İngilizce seviyenize ayak uydurabiliriz
  • Aksanınızı anlarız

Daha konforlu bir sınav deneyimi

IELTS Konuşma sınavınızı, başkalarının gürültüsünden ve dikkat dağıtıcı etkenlerden uzak, özel ve konforlu bir odada gerçekleştirin. Diğer İngilizce sınavlarında olduğu gibi farklı sesler arasında kendinizi duyurmak için savaşmayın (veya mikrofonunuzun nereye yerleştirildiği konusunda endişelenmeyin!).


Konuşma sınavında belirlenen süreler içerisinde konuşmanız gerekir, ancak başlamanız çok uzun zaman alırsa sizi bölmezler. IELTS, hak ettiğiniz zamanı ve önemi size verir.

Konuşma becerilerinizi değerlendirmesi için bir bilgisayara güvenir misiniz? Dikkatlice düşünün. Gerçek bir insanla yüz yüze ve gündelik bir sohbet gibi ilerleyen Konuşma sınavı, IELTS’in pek çok avantajından yalnızca biri.


Speaking sınavında tüm soruları nasıl cevaplarsınız?


Speaking sınavında bazen ilgi alanınız olmayan ve sizi ne söyleyeceğiniz konusunda düşündüren sorularla karşılaşabilirsiniz. Bu da kendinizi gergin ve güvensiz hissetmenize neden olabilir.

Öncelikle, neden cevap veremediğinizi anlamaya çalışın:

Gergin hissediyor olabilirsiniz
Soruyu ya da sorunun bir bölümünü anlamamış olabilirsiniz
Konu hakkında çok az şey biliyor ya da hiçbir şey bilmiyor olabilirsiniz
Sorunun cevabını bilmenize gerek yok
IELTS sorularının herkesin yanıtlamasını sağlayacak şekilde tasarlandığını unutmayın. Pek çok alandan çeşitli konularda sorular vardır ancak cevaplamak için özel bir eğitim ya da bilgi gerektirmez.

Sakin olun
Nasıl cevaplayacağınızı bilmediğiniz bir soru sorulursa sakin olun, derin nefes alın düşünün. Düşünmek için kendinize zaman kazandıracağınız cümleleri kullanın: “That’s an interesting question” “Let me think about that for a moment”

Sorunun yeniden ifade edilmesini ya da açıklanmasını isteyin
Eğer soruyu anladığınızdan ya da nasıl cevaplamanız gerektiğinden emin değilseniz, examinerdan soruyu tekrarlamasını veya açıklamasını istemekten çekinmeyin. Aşağıdaki cümleleri kullanarak examinerdan yardım isteyebilirsiniz: “I’m sorry, I don’t understand the question” “Can you explain the question, please?” Açıklama istemeniz doğal karşılansa da her soru için bunu yapmamaya özen gösterin.

Sessiz kalmayın
Sessiz kalmak dil becerinizi göstermeye yardımcı olmaz. Çok az şey söylemek (ya da hiçbir şey söylememek) konuşma yeteneğiniz hakkında puanlama yapılabilmesi için yeterli olmayacaktır. Bu yüzden, bir fikriniz olmasa bile elinizden gelenin en iyisini yaparak bir şeyler söylemeye çalışın.

Yaratıcı olun
Hakkında çok az şey bildiğiniz bir şey hakkında konuşmanız istenirse, konuşma becerinizi gösteren bir şey uydurmaya çalışın. Örneğin, soru müzeler hakkındaysa ve bir müzeye gitmediyseniz, müzeleri seven ya da bu konuda deneyimi olan biri hakkında düşünmeye çalışın. Soruda ülkenizde popüler olan bir müzeyi anlatmanız isteniyorsa şöyle diyebilirsiniz: “To be honest, I have never been to a museum, but I think my parents enjoy going to the museum in my city to see things about my country’s history.”

Bu doğru olabilir veya olmayabilir ya da ailenizin duygularını yalnızca tahmin ediyor olabilirsiniz. Önemli olan, cevap vererek dil becerilerinizi göstermek için çaba harcamanız.

Önemli olan düşünceleriniz değil, konuşma beceriniz
IELTS, fikrinizi veya cevabınızın içeriğini test etmez. Aksine, yalnızca dil yeteneğinizi değerlendirir. Sınav görevlisinin söylediklerinize katılması gerekmemektedir ve bunun doğru olup olmadığı umrunda değildir. Önemli olan kendinizi, fikirlerinizi ve düşüncelerinizi ne kadar iyi ifade ettiğinizdir.

Sorular, sorular, sorular
Konuşma sınavı üç bölümden oluşur. Bir soruyu istediğiniz şekilde yanıtlayamadıysanız, dikkatinizi dağıtmamaya veya strese kapılmamaya çalışın çünkü cevaplamak için başka sorularınız ve konuşma becerilerinizi göstermek için daha fazla fırsatınız olacaktır.

Bilgilenin
Sınavınızdan önce, IELTS sınavında kullanılan değerlendirme kriterlerini tanımak için biraz zaman ayırmanız harika bir fikir. Ayrıca, örnek sınav sorularına ve cevaplarına baktığınızdan emin olun. Sınavdan önce çeşitli bilgilere hakim olmak, sınav günü daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Odaklanmaya, sakin kalmaya ve IELTS konuşma sınavınızdaki soruları cevaplamak için her türlü çabayı göstermeye çalışın.