MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Çocuklara Covid Aşısı Ne Zaman Yapılır?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Çocuklar aşılanacak mı? Ne zaman? Çocuklar için covid aşısı yapılacak mı?


COVID-19 aşıları için yapılan klinik denemeler yakında çocukları da içerecek şekilde genişletilmezse, ergenlik çağındaki çocukların bile önümüzdeki okul yılı için zamanında aşılanması olası değildir.

Buradaki engel, COVID aşısı üreticilerinin ürünlerini çocuklar üzerinde test etmenin yalnızca ilk aşamalarında olmasıdır. Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kullanılmak üzere yetkilendirilen Pfizer aşısına yalnızca 16 yaş ve üstü kişiler için yeşil ışık yakıldı. Moderna, aşısı için 12-17 yaşındakiler için denemelere yeni başladı ve büyük olasılıkla bu ayın sonunda onaylanacak.

Orta ve lise çağındaki çocuklar için aşıların kullanımını onaylamak aylar ve daha küçük çocuklarda test etmek aylar daha sürecek. Ancak bazı pediatristler, öncü aşıların güvenliğiyle ilgili endişelerin beklemeyi değerli kıldığını söylüyor.

Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi Aşı Merkezi'nde pediatri profesörü olan Dr.James Campbell , çoğu çocuk doktorunun COVID virüsünü bastırmak için nihai aşılamanın çok önemli olacağına inandığını söylüyor.   Campbell ve meslektaşları, aşıları çocuklarda test ettirmenin aciliyet meselesi olduğunu söylerken, diğerleri milyonlarca yetişkin güvenli bir şekilde aşılanana kadar bu denemeleri ertelemek istiyor.

Tartışmaların çoğu iki konu üzerine odaklanıyor: 

COVID-19'un çocuklara neden olduğu zararın derecesi ve çocukların virüsü arkadaşlarına, öğretmenlerine, ebeveynlerine ve büyükanne ve büyükbabalarına ne ölçüde yaydığı.


COVID-19'un çocuklar üzerindeki etkisi, savunmasız yetişkinlerin yaşadığı acı ve ölümün çok küçük bir bölümünü temsil ediyor. Yine de  , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki 19 yaş ve altı kişiler arasında 3 Aralık itibariyle 154 ölüme ve 7500'den fazla hastaneye yatışa neden olan oldukça ciddi bir çocukluk hastalığı olarak nitelendirilecektir  . Bu rakamlar, aşılama döneminden önceki çocuklarda geçirilen tipik bir grip yılından daha kötü ve kabakulak veya hepatit B gibi hastalıklardan daha kötüdür.


Çalışmalar bugüne kadar  % 1 -2   yoğun bakım gerektirecek kadar covid hastası oluyor diyor Dr. Stanley Plotkin, (Pennsylvania Üniversitesi'nde pediatri profesörü)

Bu, 1980'lerden beri doktorların çocukları aşıladığı Haemophilus influenza tip B gibi enfeksiyonlar sonucunda ağır hasta olanların yüzdesine uygun, diyor.
Gençlerin hastalığı bulaştırabildiğine dair kanıt  oldukça açıktır ve bulaşma  8 yaşından küçük çocuklarda belgelenmiştir. Çocukların  yayılma korkusu okulları kapatmak için yeterli olmuştur ve Amerikan Pediatri Akademisi'nin  çocukları aşı testine hızla dahil edilmesini talep etmesine neden olmuştur.  


Stanford Üniversitesi'nde AAP'nin bulaşıcı hastalıklar komitesine başkanlık eden pediatri profesörü Dr. Yvonne Maldonado , "Çocukları denemelere başlatmak ne kadar uzun sürerse, aşı olmaları ve bulaşma zincirlerini kırmaları o kadar uzun sürer" dedi  . "Çocukların okula dönmesini istiyorsanız, risk olmadıklarından emin olmalısınız." diye ekliyor.Diğer çocuk doktorları, erken pediatrik denemelerin geri tepebileceğinden endişe ediyor. Tufts Tıp Merkezi'ndeki pediatrik bulaşıcı hastalıklar şefi ve FDA'nın aşılar danışma komitesinin bir üyesi olan Dr. Cody Meissner , COVID ile ilişkili nadir fakat korkutucu bir bozukluk olan Çocuklarda Multisystem Inflammatory Syndrome'a neden olan her şeyin tetiklenebileceğinden endişeleniyor. 
Boston Çocuk Hastanesi Hassas Aşılar Programı direktörü panel üyesi Dr. Ofer Levy,  16 ve üzeri yetkilendirmenin aşının daha küçük çocuklar için test edilmesini ve onaylanmasını hızlandıracağını söyledi. Bu, dünyanın COVID-19'dan korunması için hayati önem taşıyor. diyor


Mikrobiyoloji ve Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü direktörü Dr.Emily Erbelding , şimdiye kadar on binlerce insana verilen aşılar güvenli görünürken, enflamatuar sendromun anlaşılmaması, herhangi bir denemede çocukların yakından takip edilmesi gerektiği anlamına geldiğini söyledi.  
Moderna,  12 yaş ve üstü 3.000 çocuğu başka bir klinik araştırmaya kaydetmeye başladı  ve diğer şirketlerin de benzer planları var. Denemelerin aşıların güvenli olduğunu ve iyi bir bağışıklık tepkisi sağladığını gösterdiğini varsayarsak, gelecekteki testler ilerleyen şekilde daha küçük çocukları, örneğin 6-12 yaşındakilere, sonra 2-6 yaşındakilere geçmeyi içerebilir. Sonunda, denemeler daha küçük çocukları ve bebekleri içerebilir.


Emory Üniversitesi'nde pediatri profesörü olan Dr. Evan Anderson , ek çalışmalar hızla başlamazsa, önümüzdeki okul yılından önce FDA onaylı bir aşıya sahip olamayacağız " diyor  . "Küçük çocuklarımız neredeyse gelecek okul yılına aşı seçeneği olmadan gidecek."


Plotkin, nihayetinde SARS-CoV-2 virüsü dolaşımda kalırsa, hükümetler büyürken onları korumak ve bir bütün olarak toplumu korumak için virüse karşı çocukluk aşısı yaptırmak isteyebilir.

1960'larda Plotkin, o zamandan beri yüz milyonlarca çocuğa verilen kızamıkçık aşısını icat etti. COVID-19 gibi, kızamıkçık veya Alman kızamığı genellikle çocuklar için ciddi bir hastalık değildir. Ancak doğuştan kızamıkçık sendromu, rahimdeki bebekleri körlük, sağırlık, gelişimsel gecikmeler ve otizm ile etkiledi. Bebeklerin hamile annelerini koruyan aşılanması bu tür vakaların yüzbinlercesine dolaylı olarak engel oldu.


Campbell, “Toplumdaki herkesi korumak için çocukları kullanmak istemiyoruz” dedi. "Ancak hem çocukları hem de topluluklarını koruyabilmek için bu önemlidir."

Ve bir koronavirüs enfeksiyonu çoğu çocuk için kötü olmasa da, okula gidememek ve ailelerine mesafe koymak zorunda kalmak acı , dedi.


Campbell, "Tüm dünyasının tersyüz olması bir çocuk için büyük bir yük" dedi. "Aşı yaptırmak durumu tersine çevirmeye yardımcı olacaksa, bunun mümkün olup olmadığını görmek için testlere başlamalıyız."