MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Hemşirelik İş Görüşmenizde Ne Giymelisiniz?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: dreamstime_m_41597043.jpg?resize=620%2C264]Hemşirelik Görüşmenizde Ne Giymelisiniz?

Merhaba biliyorsunuz ki atamalar yetersiz ve özel hastaneler gibi özel kuruluşlarda iş araya çok sayıda sağlık çalışanı var. Bu yazımda sizlere eğer bir iş görüşmesine gidecekseniz nasıl giyinmeniz gerektiğinden bahsedeceğim.


Hemşirelik görüşmenizde giymeyi seçtiğiniz şey gerçekten son derece önemlidir çünkü odaya girdikten birkaç saniye sonra görüşmecilere sizin hakkınızda anlık bir izlenim oluştururlar. Neye bağlı olarak? 

Unutulmayacak Bir Şey Giyin

Kıyafetiniz unutulabilir olmamalı ve unutulmaz olmalısınız. Giysileriniz hiçbir şekilde dikkatinizi dağıtmamalıdır.

Bir keresinde bir röportaj yaptığım genç biri bir gömlek ve kravat giymişti ama gömlek boynu çok dardı. Beni rahatsız etti. Bugüne kadar, onunla ve röportajıyla ilgili tek anım bu.

Bir hemşirelik görüşmesindeki bir erkek için  kravat biraz fazla olabilir, ancak açık yakalı bir gömlek, spor ceket ve keskin "elbise" pantolonlar asla yanlış değildir.


Genç, çarpıcı derecede güzel bir kadın olan bir hemşire olun, beyaz düğmeli bir gömlek giymiş olun. Kadınlar için beyaz, keskin, düğmeli gömlekler güzel ve profesyonel olabilir, ancak eğer hafif sararmış ve hafif kırışmış ise.... Geleceğiniz için neden daha dikkatli görünmeyesiniz.Bu aslında şu mesajı verir; Görüşme sürecini küçümsediğiniz mesajı? Stil

Giysileriniz düzgün, temiz ve preslenmiş olmalıdır (kuru temizleme her zaman iyi bir ipucudur). Basit ve klasik modaya uygun olmaktan daha iyidir. Basit, çok denemekten daha iyidir.

Dramatik, sallanan küpeler veya dekolte üstler gibi gece kıyafeti şeylerden kaçının. Kolsuz bir üst veya elbise giyerken, bir çeşit örtü iyi bir fikirdir. 

Bir etek veya pantolon, bir üst giyin ve ardından bir ceket veya güzel bir kazak ekleyin. Üç parça bir araya getirilip koordine edilirse 2 parçalı basit bir kıyafeti bir sonraki seviyeye taşır.

Saçını yaptırdığın gün ne kadar iyi hissettiğini biliyor musun? 

Röportaj gününüzde saçlarınızı düşünün. Elinizden gelenin en iyisini yapacak ve kendinize güveneceksiniz.

Parlak, hafif makyajlı bir yüz seçin.Profesyonel İpucu

İşte bir ipucu. Unutulmaz olan bir eşya giyin . Benzersiz bir iğne veya broş olabilir (kendi içinde bir broş sıra dışıdır). Neden? Panel görüşmeleriyle dolu uzun bir günün sonunda, görüşmeciler başvuranları karşılaştırır. Dürüst olmak gerekirse, notlarla bile her bir kişiyi doğru bir şekilde hatırlamakta sorun yaşamak mümkündür.


Başvuran A'nın söyledikleri, başvuran B'nin söyledikleriyle karıştırılmaktadır. Ama birisi "broş takmış bir kız, hani vardıya Ayşe" derse, Ayşe birdenbire ve doğru bir şekilde herkes tarafından tanınır. Sadece bu da değil, söylediği her şey kolayca hatırlanır.


Lüks Yok

Bir hemşirelik görüşmesi, Louis Vitton el çantası veya göze çarpan bir Gucci logosuna sahip giysiler giymenin yeri değildir. Empati, nezaket ve güvenilirlik gerektiren bir iş için mülakat yaparken lüks öğeleri bir kenara bırakın. Lüks eşyalar size daha yüksek sosyal statü kazandıracak, ancak daha az sıcaklık sağlayacaktır.Düğmeli bluzunuz aynanızın önünde dururken düğmeler arasında boşluk bırakmayabilir, ancak hareket ettiğinizde veya yeniden konumlandırdığınızda stratejik bir noktada boşluk bırakabilir. Aynı şekilde, ayakta dururken kısa bir etek de kabul edilebilir, ancak otururken boyu? Görüşme sırasında kendi kendine eteğinize odaklanmanız tavsiye edilmez.Önemsiz

Bazen önlük veya forma giymek cazip gelebilir. Bazıları bir röportajda önlük giymek için “önlük giydim ve işi aldım” diye övünür. 

Görüşmenizin yapıldığı gün çalışıyor olabilirsiniz. Yaşam tarzınıza göre kıyafetleriniz ile büyümüş olabilirsiniz ve hatta sadece kot pantolonlar, tişörtler ve önlüklerle dolu bir gardırobunuz bile olabilir, röportaj için gerçekten bir araya getirebileceğiniz hiçbir şey yoktur. Tamam giyin.

Ancak profesyonel bir röportajda önlük giymek için kabul edilebilir bir neden yok. Çalıştığınız bir günde röportaj yapmanız gerekiyorsa, kıyafetinizi değiştirin, ancak daha da iyisi, görüşmenizi izinli olduğunuz bir güne planlayın.

Hayatta düğün ve cenaze gibi önemli olaylara saygılı bir şekilde giyiniriz. İş görüşmeniz de aynen çok önemlidir.