MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Gebelikte 5-8. Hafta
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: Week_05_Primary-ccd8d4e897cd45f8a49c539b6a1809f5.gif]

5. hafta
Bebek: Bebeğiniz hala küçük ama kalbi , beyni , omuriliği, kası ve kemikleri gelişmeye başlıyor. Bebeğinizi besleyen plasenta ve bebeğinizin rahat hareket edebileceği sıcak ve güvenli bir ortam sağlayan amniyon kesesi de oluşmaya devam ediyor. Göbek kordonu bebeğinizi kan kaynağınıza bağlar .

Anne adayı: Şimdiye kadar hamile olduğunuzdan şüpheleniyor olabilirsiniz. Ayrıca hamileliğin bazı erken belirtilerini de fark edebilirsiniz :

Mide bulantısı hissi ( sabah bulantısı olarak adlandırılır , ancak günün veya gecenin herhangi bir saatinde olabilir)
Göğüslerinizde karıncalanma veya ağrı ve meme uçlarınızın koyulaşması
Daha sık işemeye ihtiyaç duymak
Normalden daha yorgun hissetmek

Haftanın İpucu: Hamile olduğunuzdan şüphe ettiğiniz anda kadın doğum uzmanınıza bir ziyaret planlamak isteyeceksiniz. Doğum öncesi bakıma erken başlamak ve randevularınıza ayak uydurmak, sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek sahibi olma yolunda büyük bir adımdır .
[Resim: Week_06_Primary-c0a65653d18f4e53976147d044736436.gif]


6. hafta
Bebek: Bebeğiniz kurbağa yavrusu şeklindedir . Gözleri ve ekstremite tomurcukları oluşturuyorlar. Ultrason sırasında doktorunuz bir kalp atışı duyabilir. 17 ve 56. günler savunmasız bir zamandır, çünkü bu, bebeğin normal büyümesini etkileyebilecek herhangi bir şeye en duyarlı olduğu zamandır.

Anne adayı: Şimdiye kadar birkaç kilo almış olabilirsiniz. Ya da sabah bulantısı yaşıyorsanız kilo vermiş olabilirsiniz - bu da normaldir. Vücudunuzdaki bazı değişiklikleri fark etmeye başlayabilirsiniz: kıyafetler belinizin etrafında biraz daha sıkı, dolgun bacaklar ve göğüsleriniz . Pelvik muayene ile doktorunuz rahminizin büyüklüğünde bir değişiklik fark edecektir.

Haftanın İpucu: Her gün sağlıklı beslenmek ve doğum öncesi vitaminleri almak gibi iyi doğum öncesi alışkanlıkları takip edin . Henüz yapmadıysanız, sigarayı ve alkol almayı bırakın .[Resim: Week_07_Primary-3a89f031660c4376931a856c0b4b71bd.gif]

7. Hafta
Bebek: Bebeğiniz büyüyor. Ellerde ve ayaklarda büyüyecek uzuv tomurcukları görünür. Kalp , akciğerler , bağırsaklar , apendiks , beyin , omurilik, burun delikleri, ağız ve gözler gibi birçok parça gelişmeye devam ediyor .

Anne adayı: Hâlâ "göstermiyorsunuz", ama şimdiye kadar vücudunuzdaki değişiklikleri gerçekten hissediyorsunuz. Hâlâ sabah bulantınız olabilir ve göğüsleriniz muhtemelen hala karıncalanma ve hassaslık hissedecektir.

Haftanın İpucu: Asla midenizin tamamen boşalmasına izin vermeyin - bu, mide bulantısından kurtulmanıza yardımcı olur. Günün her saati atıştırmalıkları hazır bulundurun ve üç büyük öğün yerine çok sayıda küçük öğün yiyin. Kan şekerinin düşmesini önlemek için, krakerlere peynir eklemek gibi biraz protein tüketin.
[Resim: Week_08_Primary-72eb637696364c0caf67e932b2fac81f.gif]


8. Hafta


Sekizinci haftada, bir bebek tipik olarak 1,5 ila 2 santimetredir, 1  tanesi yaklaşık olarak barbunya fasulyesinin boyutu ve şeklidir. Hatta bazı ebeveynler, özellikle erken bir ultrasonda bebeği gördükten sonra, bebeklerine "küçük fasulye" takma adını bile verirler .


Bu hafta bebeğinizin fiziksel özellikleri daha belirgin hale geliyor, vücut sistemleri ve organları gelişmeye devam ediyor ve bebek giderek daha çok küçük bir insana benzemeye başlıyor.