MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Gebelikte 9-12. Hafta
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: Week_09_Primary-9c55271628504d058dc901ff155b5bcd.gif]

9. Hafta

Bebek: Bebeğiniz yaklaşık olarak bir fıstık büyüklüğünde. Baş daha dik ve boyun daha gelişmiştir. Bir ultrason sırasında , henüz hissetmeseniz bile bebeğinizin nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz.

Anne adayı: Rahminiz büyümeye devam ediyor ve belinizin kalınlaştığını fark edebilirsiniz. İnsanlara özel haberlerinizi söylemediğiniz sürece, yine de hamileliğiniz başkaları tarafından fark edilmeyecektir. Henüz fazla kilo almamış olmalısın, özellikle de yemek isteksizliği,  mide ekşimesi , hazımsızlık , mide bulantısı veya şişkinlik yaşıyorsanız .

Haftanın İpucu: Peynir, sardalya ve brokoli gibi kalsiyum içeren bol miktarda yiyecek tüketin . Bebeğinizin ihtiyacı var, siz de öyle.
[Resim: Week_10_Primary-346a84ebce924c589fa36e8f274fe949.gif]


10. Hafta
Bebek: Bebeğiniz hala küçük ama bir bebek gibi görünüyor ve davranıyor. Kollar ve bacaklar uzundur ve dirseklerde ve dizlerde bükülebilir .

Anne adayı: Yumruğunuzun boyutu bir kez, rahminiz artık bir greyfurt büyüklüğündedir. Hâlâ fazla göstermiyorsunuz, ancak daha gevşek kıyafetlerle kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Yorgun ve karamsar hissetmeye devam edebilirsiniz, ancak : Bu semptomlar çok uzun sürmemelidir.

Haftanın İpucu: Hamile sütyenleri için alışverişe başlayın. Çok yakında ihtiyacın olacak. Emzirmeyi planlıyorsanız, devam edebilir ve emzirme sütyeni alabilirsiniz .

[Resim: Week_11_Primary-b042c3c0c44c4cc79fae1608b4d3b171.gif]11. Hafta
Bebek: Bu başka bir büyük büyüme haftası. Doktorunuz şimdi bir Doppler stetoskop kullandığında, kalp atışının hızlı "çınlayan" seslerini duyabilir. Bebeğinizin cinsel organları gelişiyor, ancak cinsiyet henüz ultrasonla belirlenemiyor.

Anne adayı: Hamilelik hormonları iyi ve kötü etkilerini gösterir. Saçlarınızın , tırnaklarınızın ve ayak tırnaklarınızın daha hızlı uzadığını fark edebilirsiniz . Ancak yağlı cilt ve sivilceleri de fark edebilirsiniz .

Haftanın İpucu: Bir diş hekimi randevusu ayarlayın. Bu dokuz ayda en az bir kez diş hekiminize görünün. Her gün fırçalayın ve diş ipi kullanın ve dişlerinizi güçlü tutmak için doğum öncesi vitaminlerinizi kalsiyum alın . Hamilelik hormonları ve artan kan hacmi nedeniyle diş etleriniz daha fazla kanayabilir . Varsa yumuşak bir diş fırçası kullanın .[Resim: Week_12_Primary-495c7fe73e08441bae4edd85b319219c.gif]


12. Hafta
12. haftada bir bebek tipik olarak yaklaşık 6–6,5 santimetre. 

Bebeğiniz nihayet küçük bir insana benziyor. Tüm fiziksel özellikler ve vücut parçaları yerinde. Şu andan itibaren bebeğin doğum gününe kadar yapılacak çok fazla büyüme ve olgunlaşma var.