MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Hamileliğinizin 13. Haftası
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: Week_13_Primary-82b60602850641a19d40923c71bacbbc.gif]İlk üç aylık döneminizin son haftasındasınız . Gebeliğin 13. haftasında bebeğiniz yutabilir ve idrar yapabilir. Bu arada, bazı istenmeyen cilt değişikliklerini fark etmeye başlayabilirsiniz.


13 Haftada Bebeğinizin Gelişimi

13. haftada bir bebek yaklaşık 7,5 santimetre

Gebeliğin 13. haftasında bebeğiniz bebek patiklerinin uzunluğu kadardır


Bebek Saç

Saç kökleri çoktan gelişmeye başladı ve lanugo adı verilen yumuşak, ince saçlar ortaya çıkmaya başladı. 20 haftaya kadar lanugo bebeğinizin vücudunu kaplayacaktır. Saç, bebeğin cildini kaplamak ve amniyotik sıvıdan korumak için verniks adı verilen bir maddeyi tutar . 


Yutma

Bebeğiniz yutabilir ve çevresindeki amniyotik sıvıyı yutabilir. 


İdrar Üretimi

Bebeğin mesanesi bir ultrasonla görülebilir ve böbrekler amniyotik sıvının bir parçası haline gelen idrar üretir. 


Parmak izleri

On küçük parmak ucu, bebeğin sonsuz ve benzersiz parmak izlerini tutacak çıkıntılar geliştiriyor . Parmak izleri birkaç hafta içinde tamamen oluşacaktır. 


Büyüyen Plasenta

Plasenta bebeğinize oksijen ve besin sağlar. Ayrıca atıkları da filtreler. Şimdi tam olarak işlerken, hamilelik boyunca büyümeye ve değişmeye devam ediyor. Hamilelik Vücudumu Nasıl Değiştirecek?

Bu Hafta Belirtileriniz

İlk üç aylık dönemin sonuna yaklaştığınızda mide bulantısı azalmaya başlayabilir. Ancak yine de kabızlık veya mide ekşimesi ile uğraşıyor olabilirsiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe yeni semptomlar da ortaya çıkabilir.


Vajinal Akıntı

Beyaz veya berrak vajinal akıntı normaldir.   Ama , hamilelik sırasında, boşaltma veya lokore miktarı artar. Daha önce yaptığınızdan daha ince, beyazımsı bir sıvı fark edebilirsiniz. Yaygındır ve endişe nedeni değildir.


Deri çatlağı

Hamile annelerin yüzde elli ila doksanı çatlaklar geliştirir . Bu mor veya kırmızı çizgiler göbek, göğüs veya uylukta görülür . Solunduklarında ciltte soluk çizgiler bırakırlar. 

Çatlaklar, cilt çok hızlı büyüdüğünde ve gerildiğinde ortaya çıkma eğilimindedir. Genetik ve hormonlar da rol oynar. Hamilelik, hızlı büyüme, kilo alma ve hormon değişikliklerinin olduğu bir zamandır, bu nedenle çatlakları deneyimlemek için yaygın bir zamandır. 

Kişisel Bakım İpuçları
Haftalar geçtikçe, biraz daha yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca annenin bu "çizgilerini" minimumda tutmaya çalışmak ve yaşıyor olabileceğiniz vajinal akıntılara dikkat etmek isteyebilirsiniz.


Beslenme

Bulantı çok büyük olasılıkla azalıyor,  şimdi sağlıklı beslenmeye başlamak için harika bir zamandır.


Uzmanlar Ne Diyor?

Alıntı:"Bu ay, kalsiyum, D vitamini ve magnezyum alımınızı artırmak için harika bir zaman çünkü her biri bebeğin hızla gelişen kemik ve dişlerine yardımcı oluyor."

—Dana Angelo White, MS, RD
Bazı sağlıklı seçimler şunları içerir:

Kalsiyum : Süt, brokoli, soya sütü, meyve suları, soya peyniri ve tahıl gibi güçlendirilmiş gıdalar 
Magnezyum : Ispanak, fındık, tohumlar, fasulye, kepekli tahıllar ve avokado 
D Vitamini : Yumurta sarısı, yağlı balık, sardalya ve kuvvetlendirilmiş süt 


Cilt bakımı

Çatlakları önleyemezsiniz. Ancak şunları yaparak bunları minimumda tutmaya çalışabilirsiniz:

Sağlıklı yiyecekler yemek
Yavaş ve tutarlı bir şekilde kilo almak
Kilo alımı için önerilen kurallar dahilinde kalmak

Uzmanlar Ne Diyor?

Alıntı:Çatlakları önlemenin gerçekten bir yolu yok. Genellikle bu işaretler zamanla kaybolur. "

—Allison Hill, MD, OB / GYNCildinizi nemlendirebilirsiniz ancak kremler ve losyonlar çatlakları önleyemez. Dermis adı verilen ikinci deri katmanında çatlaklar oluşur. Losyonlar ve kremler cildin üst tabakasına (epidermis) emilir. Ayrıca bazı ürünlerin hamilelik sırasında güvenli olmayan maddeler içerebileceğine de dikkat etmelisiniz. Bu yüzden dikkatli olun. 

Hamileliğinizden sonra çatlaklarınızla ilgili bir şeyler yapmak istiyorsanız, bunları solmak veya ortadan kaldırmak için tedaviler veya prosedürler hakkında bir dermatoloğa danışabilirsiniz. 


Akıntı ile Başa Çıkmak

Hamilelik sırasında ince, berrak veya beyaz vajinal akıntıda artış olması normaldir. Bir pet giyerek ve alanı temiz ve kuru tutarak bununla başa çıkabilirsiniz. Bununla birlikte, akıntıdaki değişiklikler bazen bir enfeksiyon belirtisi olabilir. 

Yani şu farklı akıntıları doktorunuza bildirin;

Bol
Sarı veya yeşile renk değişimi
Kokusu var
Bölgede ağrı, kaşıntı veya kızarıklık eşlik ediyorsa

13. Hafta Kontrol Listeniz
Doğum öncesi vitaminleri almaya devam edin .
Günde 10-12 bardak su içmeyi unutmayın.
Daha fazla kalsiyum , D vitamini ve magnezyum içeren yiyecekler yiyin .
Size ve eşinize uygun olduklarından emin olmak için doktor veya ebe seçiminizi düşünün .


Doktorunuzda

Geçen haftaki ikinci doğum öncesi ziyaretiniz için sağlık uzmanınızı görmediyseniz  , muhtemelen bu hafta yolda olacaksınız. Doktor şunları kontrol edecek:

Ağırlık
Tansiyon
İdrar

Doktor veya ebe ayrıca bebeğinizin kalp atış hızını kontrol etmek için karnınıza, rahminizin üzerine yerleştirilen el tipi bir alet olan Doppler kullanabilir. Bununla bebeğinizin kalp atışının o değerli vuruşunu duyacaksınız .


Yaklaşan Doktor Ziyaretleri

Bir sonraki rutin doğum öncesi ziyaretiniz 16. hafta civarında olacak  .


Çatlak Kremleri

Kremlerin ve losyonların çatlakları önlemede etkili olduğuna dair kanıtlar eksik olsa da, denemeye değer olabilirler.  En azından cildinizi nemli tutabilirler. Cildinizin daha yumuşak ve pürüzsüz olmasını bile sağlayabilir. Doğal bir ürün seçmeyi ve emin olmadığınız maddeler hakkında doktorunuzla veya bir dermatologla konuşmayı unutmayın.


Özel Hususlar

Bu hafta, doktorunuz ikinci trimesterde çocuğunu kaybetmiş, ikinci trimesterde ağrısız servikal dilatasyon öyküsü olan veya daha önce serklaj geçirmiş anneler için hamileliği korumak için bir prosedür uygulayabilir. Aynı zamanda sağlık uzmanınızdan memnun olup olmadığınızı düşünmek için de iyi bir zamandır.


Servikal Serklaj

Bazen yetersiz veya zayıf serviks denilen bir servikal yetmezlik geçmişiniz varsa , sağlık uzmanınız sizinle servikal serklaj yaptırmaktan bahsedebilir . Genellikle gebeliğin 13. ve 14. haftası arasında yerleştirilir .

Bu prosedür sırasında ya genel, spinal ya da epidural anestezi alırsınız ve bir cerrah rahim ağzının kısalmasını ve çok erken açılmasını engellemeye yardımcı olmak için rahim ağzının etrafına dikiş atar. Dikişler, sağlık uzmanınızın ofisinde 37. haftada alınabilir . 


Değişen Doktorlar

Sağlık uzmanınızla ilk doğum öncesi ziyaretinizi zaten gerçekleştirdiniz. Desteklendiğini ve dinlendiğini hissettin mi? Sorularınız veya endişeleriniz olduğunda doktorunuz veya ebeniz duyarlı ve saygılı mı? Sağlık uzmanınızın uygun olduğunu düşünmüyorsanız, geçiş yapmak için her hakka - hatta bir zorunluluğa - sahip olduğunuzu bilin.


Önümüzdeki hafta büyük bir hamilelik kilometre taşı getiriyor. Erken gebelik belirtilerinizde biraz rahatlama ve enerji artışı anlamına gelebilir.