MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Hiperemezis Gravidarum
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
EBEVEYNLİK > GEBELİKHiperemezis Gravidarum

Sabah bulantısı - Semptomlar- Nedenleri- Risk faktörleri- Teşhis- Tedaviler

Hiperemezis gravidarum nedir?

Çoğu kadın hamilelik sırasında sabah bulantısı (mide bulantısı) yaşar . Bu durum genellikle zararsızdır. Sabah bulantısı oldukça rahatsız edici olsa da, genellikle 12 hafta içinde geçer.

Hiperemezis gravidarum (HG), hamilelik sırasında şiddetli bulantı ve kusmaya neden olan aşırı bir sabah bulantısı biçimidir.Sabah bulantısı ve hiperemezis gravidarum

Sabah bulantısı ve HG çok farklı durumlardır. Her hamile kadın için farklı komplikasyonları ve yan etkileri vardır. Semptomları uygun şekilde tedavi etmek için bu iki durumu ayırt etmek önemlidir.


Sabah rahatsızlığı

Sabah bulantısı tipik olarak bazen kusmanın eşlik ettiği mide bulantısını içerir. Bu iki belirti genellikle 12 ila 14 hafta sonra kaybolur. Kusma ciddi dehidrasyona neden olmaz.

Sabah bulantısı tipik olarak gebeliğin ilk ayında başlar. Genellikle üçüncü veya dördüncü ayda geçer. Sabah bulantısı olan hamile kadınlar yorgunluk ve hafif bir iştahsızlık yaşayabilir. Olağan günlük aktivitelerini yerine getirmekte zorluk çekebilirler.

Hiperemezis gravidarum

HG tipik olarak geçmeyen mide bulantısı ve şiddetli dehidrasyona neden olan şiddetli kusmayı içerir. Bu, herhangi bir yiyecek veya sıvıyı içinizde tutmanıza izin vermez.

HG semptomları hamileliğin ilk altı haftasında başlar. Mide bulantısı genellikle geçmez. HG aşırı derecede zayıflatıcı olabilir ve haftalarca veya aylarca süren yorgunluğa neden olabilir.

HER Vakfı'na göre, HG'li kadınlar tam bir iştahsızlık yaşayabilir. Çalışamayabilirler veya normal günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyebilirler.

HG, hamilelik sırasında dehidrasyona ve zayıf kilo alımına neden olabilir. Sabah bulantısını veya HG'yi önlemenin bilinen bir yolu yoktur, ancak semptomları yönetmenin yolları vardır.

Hiperemezis gravidarum'un semptomları nelerdir?

HG genellikle gebeliğin ilk üç ayında başlar. HER Vakfı, HG'li kadınların yarısından azının tüm hamileliklerinin semptomlarını yaşadığını belirtiyor.

HG'nin en yaygın semptomlarından bazıları şunlardır:
  • neredeyse sürekli mide bulantısı hissetmek
  • iştah kaybı
  • günde üç veya dört defadan fazla kusma
  • susuz kalmak
  • hafif baş dönmesi hissi
  • mide bulantısı veya kusma nedeniyle vücut ağırlığınızın yüzde 5'inden fazlasını kaybetmek
Hiperemezis gravidarum'a ne sebep olur?

Hemen hemen tüm kadınlar hamilelikleri sırasında bir dereceye kadar sabah bulantısı yaşarlar. Sabah bulantısı, hamilelik sırasında bulantı ve kusmadır. İsmine rağmen, sabah bulantısı sabahla sınırlı değil. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Sabah bulantısı ve HG'nin insan koryonik gonadotropini (hCG) ile bir bağlantısı var gibi görünüyor. Bu, hamilelik sırasında plasenta tarafından oluşturulan bir hormondur. Vücudunuz hamileliğin erken dönemlerinde hızlı bir oranda bu hormonu büyük miktarda üretir. Bu seviyeler hamileliğiniz boyunca yükselmeye devam edebilir.

Kim hiperemezis gravidarum riski altındadır?

HG alma riskinizi artırabilecek bazı faktörler şunlardır:
  • Ailenizde HG geçmişi olması
  • birden fazla bebeğe hamile olmak
  • Aşırı kilolu olmak
  • ilk kez anne olmak
Trofoblastik hastalık da HG'ye neden olabilir. Trofoblastik hastalık, rahim içinde anormal hücre büyümesi olduğunda ortaya çıkar.


Hiperemezis gravidarum nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve semptomlarınız hakkında sorular soracaktır. Çoğu vakayı teşhis etmek için standart bir fizik muayene yeterlidir. Doktorunuz, anormal derecede düşük tansiyon veya hızlı nabız gibi yaygın HG belirtilerini arayacaktır.

Dehidratasyon belirtilerini kontrol etmek için kan ve idrar örnekleri de gerekli olabilir. Doktorunuz ayrıca mide bulantınızın veya kusmanızın bir nedeni olarak gastrointestinal sorunları dışlamak için ek testler isteyebilir.

Bir ultrason Eğer ikizlere hamile iseniz veya orada en herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek için gerekli olabilir. Bu test, vücudunuzun içinin bir görüntüsünü oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.


Hiperemezis gravidarum nasıl tedavi edilir?

HG tedavisi, semptomlarınızın ciddiyetine bağlıdır. Doktorunuz B-6 vitamini veya zencefil gibi doğal mide bulantısı önleme yöntemleri önerebilir .

Daha küçük, daha sık öğünler ve kraker gibi kuru yiyecekler yemeyi deneyin. Susuz kalmamak için bol sıvı tüketin.

Şiddetli HG vakaları hastanede kalmayı gerektirebilir. Sürekli bulantı veya kusma nedeniyle sıvıları veya yiyecekleri alıkoyamayan hamile kadınların, bunları intravenöz veya IV yoluyla almaları gerekecektir.

Kusma kadın veya çocuk için bir tehdit oluşturduğunda ilaç gereklidir. En sık kullanılan bulantı önleyici ilaçlar prometazin ve meklizindir . Ya bir IV yoluyla ya da bir fitil olarak alabilirsiniz.

Hamileyken ilaç almak bebek için potansiyel sağlık sorunlarına neden olabilir, ancak şiddetli HG vakalarında maternal dehidratasyon daha önemli bir sorundur. Herhangi bir tedavi yöntemiyle ilişkili riskler hakkında doktorunuzla konuşun.


Uzun vadeli görünüm nedir?

İyi haber şu ki, HG semptomları doğumdan sonra kaybolacak. Ancak doğum sonrası iyileşme HG'li kadınlar için daha uzun olabilir.

Doktorunuzla konuşun ve sizin ve ailenizin HG ile başa çıkmasına yardımcı olacak eğitim ve destek gruplarını takip edin. Duygularınızı doktorunuza ve kişisel destek sisteminize ilettiğinizden emin olun.