MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Tahliller; Kan Kültürü
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kan kültürü

Kan kültürü, kanınızdaki bakteri, maya ve diğer mikroorganizmalar gibi yabancı istilacıları kontrol eden bir testtir. Kan dolaşımınızda bu patojenlere sahip olmak, bakteremi olarak bilinen bir durum olan bir kan enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Kan kültürünün pozitif olması, kanınızda bakteri olduğu anlamına gelir.

Bu tür enfeksiyon, tüm vücudunuzda dolaşan kanı içerir. Cildinizde veya akciğerlerinizde, idrarınızda veya gastrointestinal sisteminizde başlayan bakteriler, kan enfeksiyonlarının yaygın kaynaklarıdır.

Bir enfeksiyon kanınıza yayılabilir ve şiddetliyse veya bağışıklık sisteminiz onu kontrol altına alamazsa sistemik hale gelebilir. Sistemik enfeksiyon sepsis olarak bilinir.

Kan kültürü testi basit bir kan alımını içerir. Bir laboratuvar kan örneğini test eder ve sonuçları, herhangi bir enfeksiyonu tedavi etmek için neyin gerekli olduğunu belirlemeye yardımcı olması için bulguları kullanacak olan doktorunuza iletir.

Kan kültürünün amacı

Doktorunuz kan enfeksiyonunuz olduğundan şüphelendiğinde kan kültürleri istenir. Kan enfeksiyonlarını test etmek önemlidir çünkü ciddi komplikasyonlara neden olabilirler. Kan enfeksiyonunun bir komplikasyonu sepsistir .

Sepsiste, kan dolaşımınızdaki enfeksiyona neden olan patojenler, vücudunuzun normal savunmasına müdahale eder ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını engeller. Patojenler ayrıca organlarınıza zarar verebilecek toksinler üretir.

Testin sonuçları, doktorunuzun hangi belirli organizmanın veya bakterinin kan enfeksiyonuna neden olduğunu ve bununla en iyi nasıl mücadele edeceğini belirlemesine yardımcı olabilir.


Kan enfeksiyonu ve sepsis belirtileri

Herhangi bir kan enfeksiyonu belirtisi yaşıyorsanız, hemen bir doktora gitmelisiniz. Bunlar şunları içerir:

titreme
orta veya yüksek ateş
hızlı nefes alma
artan kalp atış hızı veya çarpıntı
aşırı yorgunluk
kas ağrıları
baş ağrısı

Tedavi olmaksızın bir kan enfeksiyonu, en şiddetli aşaması olan sepsise ilerleyebilir. Sepsis semptomları, yukarıda listelenenlerin yanı sıra hasar görmüş organların işaretlerini içerir. Aşağıdakiler ek sepsis belirtileridir:

bilinç bulanıklığı, konfüzyon
azalmış idrar
baş dönmesi
mide bulantısı
benekli cilt

Enfeksiyon ilerledikçe daha ciddi sepsis komplikasyonları gelişebilir. Bunlar şunları içerebilir:

vücudunuzdaki iltihaplanma
en küçük kan damarlarınızda çok sayıda küçük kan pıhtısı oluşumu
kan basıncında tehlikeli bir düşüş
bir veya daha fazla organın başarısızlığıKan kültürüne nasıl hazırlanılır

Doktorunuza reçeteler ve besin takviyeleri dahil ne tür ilaçlar aldığınızı söyleyin. Kan kültürü sonuçlarını etkileyebilecek bazı ilaçları almayı bırakmanızı isteyebilirler.

İğnelere karşı temkinliyseniz, endişenizi hafifletmenin yollarını tartışmak için doktorunuzla veya hemşirenizle konuşun.


Kan kültürü nasıl yapılır

Kan alımı bir hastanede, acil serviste veya özel test tesisinde yapılabilir. Kan kültürleri nadiren ayakta tedavi ortamında yapılır.

Başlangıç olarak, cildinizdeki mikroorganizmaların testi kirletmesini önlemek için cildiniz temizlenir. Hemşireniz veya teknisyeniniz daha sonra damarlarınızın kanla dolması ve daha görünür hale gelmesi için genellikle kolunuzun etrafına bir manşet veya elastik bir bant sarar. Daha sonra kolunuzdan birkaç kan örneği almak için bir iğne kullanırlar.

Kan dolaşımınızdaki bakteri veya mantarları tespit etme şansını artırmaya yardımcı olmak için genellikle farklı damarlardan birden fazla kan örneği alınır. Yetişkinseniz, doktorunuz veya sağlık ekibiniz genellikle farklı ziyaretlerde alınan iki ila üç kan örneği toplar.

sonra hemşireniz veya teknisyeniniz delme bölgesini bir miktar gazlı bez ve bir bandajla kapatır. Kan örneği daha sonra kültürlendiği bir laboratuvara gönderilir: Her kan örneği, et suyu olarak bilinen bir sıvı içeren bir şişeye eklenir. Et suyu, kan örneğinde bulunan mikroorganizmaları büyümeye teşvik eder.


Sonuçları yorumlamak

Kan kültürü pozitifse, kanınızda bakteri veya maya enfeksiyonu var demektir. Sonuçlar genellikle doktorunuzun enfeksiyona neden olan belirli bakteri veya mantarları belirlemesine yardımcı olur.

Kanınızda bulunan organizmanın türüne bağlı olarak, doktorunuz duyarlılık veya duyarlılık testi adı verilen başka bir test yapacaktır. Bu, hangi belirli ilacın o organizmaya karşı en iyi şekilde çalışacağını belirlemeye yardımcı olur. Pozitif kan kültürü testinin devamı olarak bir duyarlılık testi yapmak standart uygulamadır. Bir enfeksiyon tedaviye yanıt vermediğinde de yapılabilir.


Kan kültüründen sonra

Doktorunuz kan enfeksiyonunuz olduğundan şüphelenirse, intravenöz geniş spektrumlu antibiyotiklerle tedaviye hemen başlayabilir. Bu ilaç, kan kültürü veya duyarlılık testi sonuçlarını beklerken çok çeşitli bakterilerle savaşmaya başlayabilir.

Kan enfeksiyonları genellikle hastanede acil tedavi gerektirir. Sepsis gelişirse, özellikle zayıflamış bir bağışıklık sisteminiz varsa, yaşamı tehdit edebilir. Sepsisiniz varsa, tamamen tedavi edilebilmeniz için hastaneye kaldırılacaksınız.

Kan enfeksiyonları ciddi komplikasyonlara neden olabilir, bu nedenle risk altındaysanız veya herhangi bir belirti gösteriyorsanız doktorunuzla konuşun. Üç günden uzun süren ateş her zaman bir doktor veya başka bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından değerlendirilmelidir. 3 aylıktan küçük bir bebeğin ateşi varsa hemen bir doktora görünmelidir.