MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Aşılar neden doğrudan damarlara enjekte edilmiyor?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
as dokusuna aşılamanın daha iyi olmasının birkaç nedeni vardır:

Daha hızlı ve daha kolay. Damar içine enjeksiyon dikkatlice yapılmalıdır, aksi takdirde iğne damardan geçecektir. Bu daha fazla pratik ve eğitim gerektirir. Bir kol kasına veya popo kasına batırmak yanlış yapmak daha zordur.

Bu daha ucuz. Çok sayıda insanı hızlı bir şekilde aşılamaya çalışıyorsanız, tıbbi personeli kas enjeksiyonu yapmaları için eğitmek daha kolaydır. Minimal eğitimli sağlık personeli bile çok sayıda insanı hızlı bir şekilde aşılayabilir. Bu, nüfusu aşılamanın daha ucuz olduğu anlamına gelir.

Enfeksiyon için daha az risklidir. Bir damarda bir delik açmak, enfeksiyonu doğrudan kan dolaşımına sokma riski taşır. Belli ki iğne ve doktorun muayenehanesi olabildiğince temiz, ancak yine de damar açma riski kas aşısı yapmaktan biraz daha fazla.

Daha az acı verici. Kaslar, deri veya deri altı dokusuna göre daha az ağrı lifine sahiptir.

Bağışıklık tepkisi daha iyi. Kas içine enjekte etmek, aşıyı daha yüksek konsantrasyonda antijen sunan hücreye sahip dokuya ulaştırır, böylece bağışıklık tepkisini daha etkili bir şekilde tetikler. Kan dolaşımına enjekte etmek, aşının seyreltilmesine neden olur ve aynı zamanda bağışıklık tepkisini tetiklemeyebilir.