MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Kalp Hastalığı ve Kalp Pilleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.


Kalp Pili Nedir?

Bir kalp pili kalp kasına uygun elektriksel iletileri gönderen küçük bir cihazdır. Ayrıca bayılma nöbetlerini (senkop), konjestif kalp yetmezliğini ve nadiren hipertrofik kardiyomiyopatiyi tedavi etmek için bir kalp pili kullanılabilir .

Küçük bir ameliyat sırasında göğüs derisinin hemen altına implante edilir. Sağlıklı kalbin, kalbin atış hızını düzenleyen kendi kalp pili vardır. Ancak bazı kalpler düzenli olarak atmaz, bu soruna aritmi denir . Çoğu zaman, bir kalp pili cihazı bunu düzeltebilir.Kalp Pili Nasıl Çalışır?


Kalp pilinin iki parçası vardır: elektrotlar ve bir puls üreteci. Puls üreteci, pili ve küçük bir bilgisayarı barındırır ve göğsün derisinin hemen altında bulunur . Lead'ler, damarlardan kalbe geçirilen ve kalp kasına implante edilen tellerdir. Puls üretecinden kalp kasına impulslar gönderirler ve ayrıca kalbin elektriksel aktivitesini algılarlar.

Her dürtü kalbin kasılmasına neden olur. Kalp pili, kalp probleminizi tedavi etmek için gereken kalp pili tipine bağlı olarak bir ila üç kurşun içerebilir.

Endokardiyal kalp pilinin implante edilmesi yaklaşık 1-2 saat sürer.
Kalp pili ne kadar süre çalışır?

Bir kalp pili, ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak genellikle 7 ila 10 yıl çalışır. Pil azaldığında, kalp pilinizin değiştirilmesi gerekecektir.