MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Sağlık çalışanları 24 saat nöbet
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Sağlık çalışanlarının 24 saat nöbet tutması gündemdeki konulardan biri.

Yıllardır 24 saat nöbet tutan sağlık çalışanları; bunun 16 saat ile sınırlandırılmasını veya isteğe bağlı olmasını istiyor.

24 saat nöbet aslında çok yoğun olmayan bir birimde iseniz tutulabilir ve sonrasında nöbet izninizi kullanırsınız gibi avantajlı geliyor ancak artık yoğun olmayan bir birim çok nadir var ve bu birim normal bir sağlık çalışanına düşmez.


Gelelim yoğun bakımlara, acillere, servislere....

Yoğun bakım veya acilde nöbet tutan sağlık çalışanları oldukça yorucu bir 24 saat yaşarlar. Bu süreklilik arz ettiğinde artık insanın kaldıramayacağı yük haline gelebiliyor.

Elbette, çoğu kurum isteğe bağlı yapıyor bunu ama direten hastane yönetimlerinin de olduğunu duyuyoruz. Aynı zamanda 24 saat nöbetler liste dönmediği yani çalışan sayısının azaldığı dönemlerde (izin, tayin) daha çok gündeme gelebiliyor ve yoğunluğa bakılmaksızın bu isteğe bağlı olan yerler de nöbete sizi zorlayabiliyor.


Bu konuda konuşabilmek için biz yönetmeliklere bakarız, gene bakalım...


Bu yönetmeliğin şu hali bakanlığın kendi sitesinde son değişiklikler içinde diye yayınlanmıştır, bizde oradan aldık...YATAKLI TEDAVİ KURUMLARI İŞLETME YÖNETMELİĞİIII – Yoğun Bakım ve Reanimasyon Hizmetleri :

Yoğun bakım ve reanimasyon hizmetlerinin yapıldığı yerler; tabib ve hemşire hizmetleri ile diğer teknik, sağlık ve laboratuvar hizmetleri bakımından sürekli olarak gözlem ve kontrol altında bulundurulması gereken hayati tehlike içindeki hastaların, bakımlarının sağlandığı yataklı bakım üniteleridir. 


Burada hayati fonksiyonları izleyecek ve gereğinde destekleyecek cihazlar bulundurulur. Hemşire ve diğer gerekli görülen personelin çalışmaları 24 saat görev yapacak şekilde düzenlenir.


Başka bir servis için bu söz kullanılmamış.

Acil servis için dahi. Hani 24 saat kesintisiz hizmetler yürütülür yazılmış ancak personel 24 saat görev yapacak şekilde.... sözü sadece yoğun bakım için kullanılmış.