MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Yeni diyet; Kalorileri Kısıtla, Hayatını Canlandır
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: 650x350_fit_pick_a_perfect_portion_video.jpg]


Hayatınızın sonuna kadar mı? yoksa sadece gençlik yıllarınız da mı canlı, hareketli, sağlıklı bir yaşam istersiniz?

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, sınırlı kalorili bir diyetin bu etkilere sahip olabileceğini ve zamanı yavaşlatabileceğini göstermektedir.

Şimdilerde, kalori kısıtlaması uygulaması, insanların gençlik çeşmesi gibi görülüyor. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını zaman gösterecek olsa da, uzmanlar teorinin arkasındaki bilime ve sınırlı kalorili bir diyetin artı ve eksilerine ağırlık veriyor.

Bilim

Ulusal Yaşlanma Enstitüsü Nörobilim Laboratuvarı başkanı Mark Mattson, "Kısıtlı kalorili bir diyetin ömrü uzattığı iki mekanizma var gibi görünüyor" diyor. 

Alıntı:"Birincisi, serbest radikal üretimini veya oldukça zararlı oksijen formlarının üretimini azaltır ve ikincisi kalori kısıtlamasının hücrelerin strese karşı direncini arttırmasıdır. Bunların her ikisinin de bir dizi farklı hastalığa karşı korunmada önemli olduğunu düşünüyoruz. (kardiyovasküler hastalıklar ve kanser gibi yaşam süresi üzerinde olumsuz etkisi olan) ".


Kısıtlı kalorili bir diyetin kolesterol seviyelerini düşürdüğü ve hayvanlarda kan şekeri seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir , ancak şimdi soru şu?????, kısıtlı kalorili bir diyetin insanlar için uzun vadeli faydaları olacak mı?

Mattson, 

Alıntı:"Farelerde ve diğer türlerde sınırlı kalorili bir diyetin faydalarını destekleyen çok sayıda kanıt var." "Ve farelerde kalori kısıtlaması önemli; muhtemelen insanlar için de önemli olduğunu varsayabiliriz, çünkü fareler insanlarla aynı fizyolojiye sahiptirler - diyabet ve kanser gibi hastalıkları olur ve ölüm nedenlerinin çoğu insanlarla aynı. "


Kalori Kısıtlama Diyeti

Kalori Kısıtlama Derneği web sitesine göre, kalori kısıtlamasının altında yatan öncül, "daha az kalori tüketirken, daha az vitamin , mineral ve sağlıklı bir diyetin diğer bileşenlerini tüketmemek ve böylece daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşam elde etmektir. ."

2000 yılında, Dean Pomerleau, 35 yaşında ve 172 kilo;

Alıntı:"Gençliğim ve hayatım elimden giderken kalori kısıtlama diyetini duydum ve arkasındaki bilim beni ilgilendirdi - bunun sağlık ve uzun ömür için gerçekten ciddi bir potansiyeli olduğunu düşündüm. "

Dört yıl sonra ve 51 kilo daha hafif olan Pomerleau, düşük kalori alımını doğru beslenme ile dengeleyen katı bir kalori kısıtlaması diyeti uygulamıştır.

Günde 1.200 kalorilik diyetinde; 

Alıntı:"Aynı şeyi günde iki kez, haftada yedi gün, yılda 365 gün yiyorum" diyor. "Zeytinyağı bazlı salata sosu, bir çok karışık meyve, badem ve fındık ve omega-3 yağ asitleri için keten tohumu yağı ile çok fazla sebze var ."

Titiz bir egzersiz planıyla birlikte Pomerleau, bunun hayatına uzun ömür ve kalite kattığına inanıyor.

Pomerleau, 

Alıntı:"Hayvan verileri, köpeklere ve primatlara kadar oldukça geniş; bıraktığınız her kalori için yaşam sürenize yaklaşık 30 saniye ekleyebileceğinizi önerir." Diyor. Yani özünde, "Bir dilim pizzanız varsa, üç saatlik bir hayattan vazgeçersiniz. Bu dilimi atlarsanız, bu üç saati geri alırsınız. Pizzayı mı tercih edersiniz yoksa üç saat daha mı yaşamak istersiniz? Ancak bu sadece uzun ömürlülükle ilgili değil, yaşam boyu ödüllendirici olan bir dizi sağlık ve psikolojik fayda var. "


Uzun ömrün ötesinde

Hayata sağlık ve uzun ömür katmak kalori kısıtlamasının bir sonucu olabilirken, Kalori Kısıtlama Derneği başkanı Brian M. Delaney de daha büyük resme bakıyor.

Alıntı:"Bu diyetin nispeten ılımlı versiyonlarının açlık glikoz seviyelerini düşürdüğünü gösteren önemli bir kanıt var , bu da bir kişinin tip 2 diyabet alma olasılığını radikal bir şekilde azaltacaktır ," daha ılımlı bir kalori kısıtlaması biçimi uygulayan Delaney. "Aynı derecede doğrudan olmasa da, bu diyetin hafif bir formundaki birisinin kardiyovasküler hastalık şansını azaltacağına dair önemli kanıtlar var. Ve doğrudan olmasa da, kısıtlı kalori diyeti kanseri azaltıyor. "


Bu kanıtlara dayanarak Delaney, 

Alıntı:"Amerikalıların yaklaşık% 10'u bu diyete devam ederse, bu hastalıkların insidansında bir azalma yaratacak ve ülke çapında toplam sağlık maliyetlerini önemli ölçüde azaltacaktır ."


Toplumsal etki bir yana, Delaney kalori kısıtlamasının faydasının daha iyi , daha uzun yaşama olasılığı olduğunu öne sürüyor .

Alıntı:"Kısıtlı kalorili bir diyette farklı insan grupları var," diyor Delaney. "Sadece daha uzun yaşamak için diyet yapan birkaç yaşam uzatma uzmanı var, kilo vermek isteyen diğerleri var, ancak çoğu insan daha genç görünerek, daha uzun yaşamak istiyor."


Düşük Kalori, Yüksek Besin Değeri

Peki kalori kısıtlamasını nasıl yapabilirsiniz? İşin püf noktası, yeterli beslenme sağladığınızdan emin olmaktır.

Amerikan Diyetisyenler Derneği sözcüsü Susan Moores, 

Alıntı:"Kalorileri kesiyorsanız ve ne yediğinize dikkat etmiyorsanız, bazı ciddi sağlık sonuçları olabilir" diyor. "Bağışıklık sisteminizi etkilemekten kemiklerinizi etkilemeye, konsantrasyonunuzu ve odaklanma yeteneğinizi etkilemeye kadar, tüm yiyeceklerinizi nasıl planladığınız önemlidir. Ancak, günde sadece 1.000 kalori yerseniz bile ve iyi besin değeri yiyorsanız, sorun yok. "


Minneapolis, St.Paul'da kayıtlı bir diyetisyen olan Moores, Pomerleau'nun örnek bir diyeti;

Alıntı:"Kesinlikle meyve ve sebze grubunda kötü bir şey yok," diyor Moores. "Ayrıca, tam tahıllar, yulaf, arpa, yağsız protein kaynakları - yağsız kırmızı et, balık, kümes hayvanları ve yumurta ve baklagiller, bunlar çok güç doludur ve sıklıkla unutulur."

" Kaç kalori alırsanız alın, fiziksel aktivite olmadan, istisnasız gençliğin çeşmesine ulaşamayacaksınız "


İlk adım

Kalori kısıtlamasını denemekle ilgileniyorsanız, test etmenize yardımcı olabilecek adımlar var:
  • Bir diyetisyenle çalışmanız şiddetle tavsiye edilir, böylece bir uzman doğru beslendiğinizden ve her kaloriyi hesapladığınızdan emin olabilir.
  • İlk şey, nerede olduğunuzu bilmek için kan tahlili. Kolesterol ve kan şekeri seviyenizi kontrol ettirin, böylece gelişmelerinizi takip edebilirsiniz.
  • Sonra, aşırıya kaçmayın. Diyetinizde dramatik değişiklikler yapmayın, diyetinize sağlıklı meyveler ve sebzeleri rafine karbonhidratların yerine alarak başlayın.

Çalışmalar devam ediyor

Araştırmacılar, sınırlı kalorili bir diyetin fizyolojik etkilerini inceleyen çok merkezli bir çalışma ile, bu diyetin insanlardaki etkisini tespit etmeyi umuyorlar. Ancak, sadece bir yılda kolesterol ve glikoz seviyeleri gibi faktörlere bakarak , çalışma diyet uygulayıcılarının bilmek istediği soruya cevap vermeyecektir: Yaşam sürelerini gerçekten artıracak mı?

Alıntı:"Sonuç olarak, 35 yaş civarında kalori kısıtlamasına başlayan biri, yaşlılığa gelene kadar devam ederse, hayvan kanıtlarına göre - sekiz yıldan 10 yıla kadar yaşam süresini artıracak "

diyor Pomerleau.

Ve teknolojideki gelişmelerden biraz yardımla, belki daha da uzun.

Pomerleau, Alıntı:"Önümüzdeki on yıllarda tıbbi teknolojide bir kişinin ömrünü önemli ölçüde uzatabilecek önemli gelişmeler olmasını bekliyoruz." "Ve benim gibi kalori kısıtlayıcı uygulayıcıların hedefi onlardan faydalanmak için hazır olmak."