MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Alkali Diyetler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Hollywood ünlülerinin sevdiği bir diyet: Alkalin diyeti - alkali kül diyeti veya alkali asit diyeti olarak da bilinir - kilo vermenize ve artrit ve kanser gibi sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir . 


Teoriye göre et, buğday, rafine şeker ve işlenmiş gıdalar gibi bazı yiyecekler vücudunuzun asit üretmesine neden olur ve bu sizin için kötüdür.

Bu nedenle, bu diyetin arkasındaki "bilime" göre, vücudunuzu daha alkali yapan belirli yiyecekleri yemek, bu koşullara karşı koruma sağlayabilir ve aynı zamanda kilo verebilirsiniz. 

Victoria Beckham Ocak 2013'te bir alkali diyet yemek kitabı hakkında tweet attığında alkali diyet gündem olmuştu.


[Resim: img?regionKey=t4r0CXz107Aj0V5WNHtDPA%3D%3D]


Ne Yiyebileceğiniz ve Yiyemeyeceğiniz

Çoğu meyve ve sebze , soya fasulyesi ve soya peyniri ve bazı kuruyemişler, tohumlar ve baklagiller alkali teşvik eden gıdalardır.

Süt ürünleri, yumurtalar, et, çoğu tahıl ve konserve ve paketlenmiş atıştırmalıklar ve hazır gıdalar gibi işlenmiş gıdalar asit tarafına düşer ve izin verilmez.

Alkali diyeti öne çıkaran kitapların çoğu, alkol veya kafein de almamanız gerektiğini söylüyor .


Çaba Seviyesi: Yüksek

Yemeğe alışık olabileceğiniz birçok yiyeceği keseceksiniz.

Sınırlamalar: Pek çok yiyecek, alkol ve kafein de yasak .

Yemek ve alışveriş: Marketten meyve ve sebze alabilirsiniz . Taze yiyecekler kullandığınızda yemeklerinizi nasıl hazırlayacağınızı ve pişireceğinizi öğrenmek biraz zaman alabilir.

Egzersiz : Gerekli değil.


Kısıtlamalara veya Tercihlere İzin Veriyor mu?

Vejetaryenler ve veganlar: Bu diyet çoğunlukla tamamen vejetaryen olmak içindir. Aynı zamanda veganlar için de geçerli, çünkü süt ürünleri yasak.

Glütensiz: Diyet buğdayı hariç tutar, ancak glüteni tamamen önlemek için glüten sadece buğdayda olmadığı için gıda etiketlerini dikkatlice kontrol etmeniz gerekir.

Buğdayın yanı sıra, diyet , süt, yumurta, yer fıstığı, ceviz, balık ve kabuklu deniz ürünleri dahil olmak üzere gıda alerjileri için diğer başlıca tetikleyicilerin çoğunu dışlar . Yağ ve şekerden uzak durmaya çalışan insanlar için de iyidir.Başka Bilmeniz Gerekenler

Maliyet: Alkali diyet hakkında bilgi içeren birçok web sitesi ayrıca kurslar, kitaplar, takviyeler ve alkali ile aşılanmış su, yiyecek ve içecekler satmaktadır . Alkali diyeti uygulamak için bunları satın almanıza gerek yok. Bakkaldan satın alabileceğiniz yiyecekleri listeleyen çevrimiçi birçok ücretsiz alkali yiyecek tablosu vardır.

Destek: Bu kendi başınıza yaptığınız bir diyettir.


Dr. Melinda Ratini Ne Diyor:

Çalışıyor mu?

Belki, ama iddia ettiği nedenlerden dolayı değil.

İlk olarak, biraz kimya: Bir pH seviyesi, bir şeyin ne kadar asit veya alkali olduğunu ölçer. 0 pH tamamen asidik, pH 14 ise tamamen alkalidir. pH 7 nötrdür. Bu seviyeler vücudunuz boyunca değişir. kan 7.35 ve 7.45 arasında bir pH'a sahip, hafif alkalidir. mide yiyecekleri parçalar, böylece  3.5  pH ile çok asitlidir. Ve ne yediğinize bağlı olarak idrarınız değişir - vücudunuz bu şekilde kanınızdaki seviyeyi sabit tutar .

Alkali diyet, vücudunuzun kan pH seviyesini korumasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Aslında, yediğiniz hiçbir şey kanınızın pH değerini önemli ölçüde değiştirmeyecektir. Vücudunuz bu seviyeyi sabit tutmak için çalışır.

Ancak alkali diyette yemeniz gereken yiyecekler sizin için iyidir ve sağlıklı kilo vermeyi destekler : bol meyve ve sebze ve bol su. Şeker, alkol ve işlenmiş gıdalardan kaçınmak da sağlıklı kilo verme tavsiyesidir.

Diğer sağlık iddialarına gelince, hayvansal protein (et ve peynir gibi) ve ekmek gibi asit üreten gıdalarda düşük, meyve ve sebzelerde yüksek bir diyetin böbrek taşlarını önlemeye , kemikleri ve kasları güçlü tutmaya yardımcı olabileceğine dair bazı erken kanıtlar var. kalp sağlığını ve beyin fonksiyonunu iyileştirir , bel ağrısını azaltır ve tip 2 diyabet riskini azaltır . Ancak araştırmacılar bu iddiaların bazılarından henüz emin değiller.

Alkali diyete inanan insanlar, asit üreten gıdalar pH dengemizi yalnızca kısa bir süreliğine değiştirse de, kan pH'ınızı sürekli değiştirirseniz, uzun süreli asitliğe neden olabileceğinizi söylüyorlar.

Belirli Koşullar İçin İyi mi?'

Alkali bir diyet uygulamak, daha yüksek kalorili, daha yüksek yağlı seçenekler yerine meyve ve sebzeleri seçmek anlamına gelir. Genellikle çok fazla sodyum içeren hazır gıdalardan da kaçınacaksınız.

Bu kalp sağlığı için harika bir haber çünkü bu adımlar kalp hastalığı için büyük risk faktörleri olan kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor .

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak, diyabet ve osteoartritin önlenmesi ve tedavisinde de önemlidir .


Bazı araştırmalar, alkali bir ortamın bazı kemoterapi ilaçlarını daha etkili veya daha az toksik hale getirebileceğini bulmuştur . Ancak alkali bir diyetin bunu yapabileceği veya kanseri önlemeye yardımcı olabileceği gösterilmemiştir . Kanseriniz varsa , herhangi bir diyete başlamadan önce beslenme ihtiyaçlarınız hakkında doktorunuzla veya diyetisyeninizle konuşun.


Son Söz

Alkali diyetlerin merkezinde yer alan meyve ve sebzelere yapılan vurgu, sağlıklı kilo verme vaadini sunar . Özel bir donanım veya ek gerekli değildir.

Yeni yiyecekler seçmeyi ve denemeyi seviyorsanız ve yemek yapmayı seviyorsanız, onunla en iyi başarıya sahip olacaksınız.

Ancak alkali bir diyet uygulamak birçok insan için zor olacaktır.

Diğer planlarda ölçülü olarak izin verilen birçok favori yiyecek (yağsız et, az yağlı süt, ekmek ve tatlılar dahil) burada yasaktır. Protein, fasulye ve tofu gibi bitki bazlı kaynaklarla sınırlıdır. Bu, yeterli protein ve kalsiyum aldığınızdan emin olmanız gerektiği anlamına gelir .

Dışarıda yemek yemek de zor olabilir. İş için çok seyahat ediyorsanız veya yoğun bir programınız varsa, tüm yiyecek seçimi ve hazırlıkları arasında boğulmuş hissedebilirsiniz.

Son olarak, birçok alkali diyet, kilo verme ve sağlıklı yaşam başarısında önemli bir faktöre değinmekte başarısız olur: egzersiz . Seçtiğiniz herhangi bir sağlıklı beslenme planına zindeliği dahil etmelisiniz . Amerikan Kalp Derneği ve CDC, her hafta en az 150 dakika egzersiz yapılmasını önermektedir. Herhangi bir tıbbi sorununuz varsa veya formda değilseniz, önce doktorunuzla konuşun.
KAYNAKLAR:

Schwalfenberg, G. Çevre ve Halk Sağlığı Dergisi, 2012.

Pizzorno, J. British Journal of Nutrition , 2010.

Amerikan Kanser Derneği: "Vejetaryenlik."

Fagherazzi, G. Diabetologia , 11 Kasım 2013'te çevrimiçi yayınlandı.

pHMiracleliving.com: "PH Mucizesi Alkali-Asit Gıda Tablosu."

Mindbodygreen.com: "pH Spektrumu."

Mayo Clinic: "Gıda Alerjileri: Gıda Etiketlerini Anlamak."