MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Yaşamak için yemek diyeti
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
20 kilodan fazla kilo vermek büyük bir başarıdır ve MD Joel Fuhrman, Eat to Live adlı kitabıyla bunu yapmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır .


[Resim: Dr.-Fuhrman-Eat-to-Live-Audio-Book.jpg]Yaşamak İçin Ye, sadece yoksun veya aç hissetmeden kilo vermekle ilgili değildir. Aynı zamanda kan basıncınızı , kolesterolünüzü ve daha fazlasını iyileştirmekle ilgilidir.


6 haftalık plan, besin değeri yüksek ve kalorisi düşük yiyecekler yerseniz, daha fazla yiyebileceğinizi ve daha uzun süre tok hissedebileceğinizi gösteriyor. Fuhrman buna "Besleyici" bir diyet diyor .


Bu planda bazı karbonhidratları (ekmek, makarna), şekeri ve yağı azaltıyorsunuz. Ayrıca en az 6 hafta boyunca et ve süt ürünlerini bıraktınız ve daha fazla tam meyve, sebze, fasulye ve diğer baklagiller ve tam tahıllar yiyorsunuz.


Ne yiyebilirsiniz ve ne yiyemezsiniz


Sınırsız miktarda yiyebilirsiniz :
 • çiğ sebzeler
 • Buğulanmış veya pişirilmiş yeşil sebzeler, patlıcan, mantar, biber, soğan, domates, havuç, karnabahar ve daha fazlası
Fasulye ve diğer baklagiller. Fuhrman, tok hissetmenize yardımcı olan ve sindirilmeden bağırsaktan geçen lif ve dirençli nişastadan tam olarak yararlanmak için günde 1 bardak yemenizi önerir.

Günde en az dört taze meyve, ancak meyve suyu yok. Dondurulmuş meyve yiyebilirsiniz, ancak konserve olamaz. Kuru meyveleri tatlı bir vurgu olarak idareli kullanabilirsiniz.


Sınırlı miktarlarda şunları yiyebilirsiniz:
 • Günde 1 su bardağı pişmiş nişastalı sebze veya kepekli tahıllar (kış kabağı, mısır, patates, pirinç, ekmek, tahıl)
 • Günde 1 ons çiğ fındık 
 • Günde 2 ons avokado (1/5 orta boy avokado 1 ons)
 • Günde 2 yemek kaşığı kuru meyve
 • Günde 1 yemek kaşığı öğütülmüş keten tohumu


Sınırlandırılmış (yasak)
 • Süt Ürünleri
 • Hayvansal ürünler
 • Ara öğünler
 • Meyve suyu
 • yağlar
 • İşlenmiş gıdalar
Fuhrman, mümkünse alkolden kaçınmanın en iyisi olduğunu söylüyor, ancak plana bağlı kalmanıza yardımcı olacaksa günde bir içki içebilirsiniz.

Çaba Düzeyi: Ortadan Zora

Sınırlamalar:

 Bu çok kısıtlayıcı bir diyettir. Çoğu öğünde tonlarca sebze, bir öğünde biraz meyve, biraz baklagiller ve sınırlı miktarda nişasta yiyor olacaksınız. İlk 6 haftalık planda hiç et, süt, şeker veya yağ yemeyeceksiniz. İlk 6 haftayı tamamladıktan sonra, yağsız süt ürünleri, et, balık, rafine karbonhidrat ve zeytinyağını çok küçük miktarlarda tekrar yiyebilirsiniz. Hayvansal ürünleri tekrar eklemezseniz, ek B12 vitamini, D vitamini ve potansiyel olarak bir omega-3 yağ asidi takviyesi almanız gerekecektir .

Besleyici beslenmeye daha kademeli bir geçiş arıyorsanız, Fuhrman'ın diğer kitabı Sağlık İçin Yiyin , daha iyi bir seçenek olabilir.

Yemek pişirmek ve alışveriş yapmak: 

İster yıkamak, doğramak, ister buharda pişirmek veya kızartmak olsun, sebzeleri hazırlamak ve pişirmek için çok fazla zaman harcayacaksınız - 2 kilo sebzeyi üretmek için çok çalışmanız gerekecek. her gün yemek gerekir.

Paketlenmiş gıdalar veya yemekler: Hayır.


Egzersiz : Fuhrman düzenli egzersizi teşvik eder ancak belirli önerilerde bulunmaz.


Başka Bilmeniz Gerekenler

Maliyet: Bakkaliye için aşağı yukarı aynı tutarı harcarsınız, çünkü ürün bütçeniz artsa da et veya süt ürünlerine hiçbir şey harcamazsınız. 

Destek: Bu diyeti kendi başınıza yapabilirsiniz, ancak Furhman'ın web sitesinde ek yardım var. Çeşitli kilo verme araçlarına, yemek tariflerine ve üye tartışma forumlarına erişmenizi sağlayan çeşitli üyelik planları satın alabilirsiniz.

Kathleen Zelman, MPH, RD, Ne Diyor:

Çalışıyor mu?

Bu planda kesinlikle kilo vereceksiniz ama bunu uzun vadede yapamayabilirsiniz. Yaşamak İçin Yiyin, kalori, protein, yağ ve sodyum bakımından çok düşük ve lif oranı yüksektir.

ABD hükümetinin yönergeleri, daha bitki bazlı bir diyete geçilmesini tavsiye ediyor, ancak bu aşırı kısıtlayıcı diyet, onu bir adım daha ileri götürüyor. Bazı yiyecek gruplarını ortadan kaldırır ve aperatifler, şeker veya yağlara izin vermez, bu da yemeyi çok zorlaştırabilir. 

Fuhrman, her gün önemli miktarda sebze, en az 1 fincan fasulye ve 4 porsiyon meyve ve birkaç başka yiyecek yemeyi gerektiren vegan tipi diyetinden 6 haftada 20 kiloluk bir kilo kaybı vaat ediyor. Eksik besinleri almak için takviye alırsanız, bitki bazlı diyetler sağlıklı olabilir.


Yaşamak İçin Yiyin, kalori, sodyum ve yağ bakımından düşüktür ve neredeyse kesinlikle kolesterol seviyelerini düşürebilir ve kalp hastalığı riskini azaltır ve ayrıca kilo verirsiniz. 

Bağırsak hastalığı olan herkes meyve, sebze ve fasulye hacmini tolere etmekte zorlanabilir.

Bu plana başlamadan önce doktorunuza danışın.


Son Söz

Bu plan, büyük miktarlarda çiğ ve pişmiş ürünlerin tadını çıkaran veganlar ve sebze severler için idealdir. Mutfakta çok fazla zaman ve maliyetli olabilen bol miktarda taze ürün gerektirir.

Tatlıları, mandıraları, etleri ve yumurtaları seven insanlar planda tatmin olmazlar. Planın ilk 6 haftasında süt ürünlerinin olmaması ve sınırlı miktarda tam tahıl ve yağ olması olası bir endişe kaynağıdır. Yemek planı protein açısından düşük DEĞİLDİR. Ancak hayvansal proteini diyetinizden çıkarır. Doktorunuz veya diyetisyeniniz, özellikle en katı aşamada, bu plan sırasında ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri almak için yapmanız gerekenleri size bildirebilir.