MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Bebeğimin her emzirmesi en az 45 dakika sürüyor. Bu normal mi?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Bebeğinizin ihtiyaç duyduğu kadar uzun süre emzirmesine izin veriyorsanız, harika bir iş çıkarmışsınız gibi görünüyor.

Her besleme uzun sürüyorsa ve sonunda bebeğiniz memnun görünmüyorsa, meme kavramasını kontrol edin.

Ancak uzun bir besleme mutlaka bir sorun değildir. Bebeklerin bir beslemeyi bitirmesi bir saat kadar sürebilir veya beş dakika kadar kısa sürebilir. Önemli olan, ilk haftalarda ve aylarda bebeğinizin hızı belirlemesidir.

Emme süresi, sütün memenizden bebeğinize ne kadar sürede geçtiğine bağlıdır. Bazı anneler ve bebekler için bu oldukça hızlı gerçekleşir. Diğerleri için, yavaş . Ancak her iki durumda da bebeğin aldığı süt miktarı yaklaşık olarak aynıdır.

Bebeğinizin kendi hızında beslenmesine izin verirseniz, iyi bir iştah kontrolü geliştirecektir. Bu ona büyümesi için ihtiyaç duyduğu kaloriyi aldığında tok olduğunu söyleyecektir. İlk üç ayında haftada 110g ila 200g  arasında kazanıyorsa, yeterince süt aldığını bileceksiniz . Bu ortalama bir değerdir, bu nedenle bebeğiniz bir hafta sadece küçük bir kilo alırsa, cesaretiniz kırılmasın. Bebeklerin hepsi farklı boyutlardadır, ancak bebeğinizin vücudunun uzadığını ve kafasının büyüdüğünü fark etmelisiniz. En iyisi, istediği zaman ve istediği kadar beslenmesine izin vermek, çünkü sürekli büyüyor. Bebeğinizin daha sık veya daha uzun süre beslenmek istediği dönemler olacaktır. Bunlara bazen büyüme atakları denir .Ya da bebeğiniz kendini iyi hissetmiyor olabilir ve kendini emmekle teselli etmeye ihtiyaç duyabilir. Diğer zamanlarda, normalden daha aç olabilir.

Vücudunuz ona ihtiyacı olanı vermek için uyum sağlayacak ve daha fazla süt üretecektir.

Bebeğiniz göğsünüzdeyken saate bakmak yerine, rahatlamaya ve onunla birlikte olmanın tadını çıkarmaya çalışın. Emzirmek bebeğinizle bağ kurmak için harika bir fırsattır .

Yatakta yanınızdaysa, çok ihtiyacınız olan biraz dinlenin ve uyumanıza izin verin. Bebeğinizle uykuya dalmadan önce nasıl güvenli bir şekilde uyuyacağınızı bildiğinizden emin olun .

Bebeğiniz dört aylık veya beş aylık olduğunda, çevresinde olup bitenleri çok daha fazla fark edecektir. Dikkati daha kolay dağılacak, ve beslemek için beş dakika kadar kısa bir süre harcayabilir. Bebeğiniz büyüdükçe emzirmenin nasıl değiştiğini göreceksiniz