MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Ehliyet sağlık raporu; nasıl alınır? nereden alınır?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: surucu_saglik_raporu.jpg]

Ehliyet için sağlık raporu zorunu mu?

Evet, sağlık raporu almak zorundasınız. Sağlık raporu olmadan ehliyet alamazsınız. Ehliyet yenileme, Ehliyet sınıf ekleyenler, Kayıp-zayi, İlk defa ehliyet alanlar sağlık raporu almak zorundadır.

Ehliyet için sağlık raporu nereden alınır?

Bakanlıkça belirtildiği şekliyle aşağıdaki kurum ve kuruluşlardan sağlık raporu alabilirsiniz.

- Bakanlığa ve üniversitelere bağlı sağlık tesisleri
- Aile sağlığı merkezleri(sağlık ocakları)
- Özel hastaneler
- Özel tıp merkezleri
- Özel poliklinik
- Özel muayenehane

Görüldüğü üzere devlet hastanelerinden, aile hekimlerinden alabileceğiniz gibi özel sağlık kuruluşlarına başvuru yaparak da sağlık raporu alabilirsiniz.


Ehliyet sağlık raporu için süreç nasıl işler?

Yukarıda belirtildiği gibi istediğiniz sağlık kuruluşuna başvuruda bulunacaksınız. Size bir beyan formu verilecek yaklaşık 25 maddeden oluşan ve bu form rahatsızlıklarınızı belirten bir onay formudur. Siz bu formu doldurup doğru olduğuna dair beyanda bulunacaksınız. Verdiğiniz beyan ile oluşabilecek yükümlülükleri kabul etmiş sayılacaksınız. Aynı zamanda gelecekte oluşabilecek ciddi bir rahatsızlığınız vuku bulduğu vakit bunu ikamet ettiğiniz yerdeki emniyet yetkililerine bildirmeniz gerekecek.

Bu formda ne gibi maddeler var?

İşitme kaybı, Baş dönmesi, Denge kaybı, Kanser, Uyku bozukluğu, Ektremite, Eklem hareketlerinde kısıtlılık, Kas hastalığı, Şeker hastalığı, Kalp-damar, Organ yetmezliği, Sinir sistemi hastalığı, Epilepsi(sara), Ruh hastalığı, Alkol bağımlılığı, Madde bağımlılığı, Görme bozukluğu, Renk körlüğü, Gece körlüğü, Göz kapağında düşme, Çift görme veya şaşılık, Blefarospazm, katarakt, afaki veya progresif göz hastalığı, iki göz görüyor mu vs.

Aile hekimi sürücü olur sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Gerek sürücü adayının beyanı, gerekse hekimin taktirine göre sürücü olur sağlık raporu verilecektir. Eğer hekim sürücü adayı için “uzman tabip değerlendirmesi gerekir” kararı verirse ilgili birimlere başvuru yaparak uzman tabip muayenesinden geçmeniz gerekecek.

Özel tertibat gerektiren araçları kullanabilmek için gerekli sağlık raporu ise il sağlık müdürlüğüne sevk edilecektir.

Özetle: Eğer ciddi bir sağlık probleminiz yoksa ve aile hekimi tarafından yapılan muayene sonucunda sürücü olur raporunuzu alabilirsiniz. Bunun yanında gözlük olmadan görme problemleri yaşıyorsanız ve gözlük ile bu problem çözülüyorsa sağlık raporuna “gözlük kullanmak kaydıyla” geçerlidir ifadesi yer alır. Aksi durumda göz hastalıkları uzmanına yönlendirileceksiniz.


Süregelen ciddi bir rahatsızlığım var sağlık raporu alabilir miyim?

Hekimlerin vereceği karara göre sağlık raporunu alamayabilirsiniz. Fakat tedavi olabilen bir rahatsızlık ise tedaviden sonra sağlık raporu alabilirsiniz.

Sağlık raporu için ödenecek ücretler ne kadar?

- Aile hekimi ücretsiz.( Ehliyet almanıza engel teşkil edecek bir rahatsızlığınız yoksa sağlık raporunu alabilirsiniz)
- Aile hekimi devlet hastanesine yönlendirirse tek hekim ücreti 50 TL, Üniversite ve Eğitim araştırma hastanesi tek hekim ücreti 75 TL(Aile hekimi şüphelendiği bir rahatsızlık için sizi devlet hastanesine tek hekim için yolladıysa)
- Eğer sağlık kuruluna girmeniz gerekirse Devlet hastanesi için 200 TL, Eğitim araştırma veya Üniversite hastanesinde ücret 300 TL olacak. ( Ciddi bir sağlık probleminiz var ve bunun ileri tetkikler gerektirecek durum varsa kararını kurul verecek) Kurullarda 5 tane alanında uzman hekim bulunmaktadır.
- Özel sağlık kuruluşlarının vereceği fiyatlar değişlik gösterebilir. Ücretleri öğrenebilmek için sormanız gerekir.

Aile hekimi tüm gruplar için sağlık raporu verebilir mi?

Evet verebilir. Fakat sürücünün bir rahatsızlığı varsa ve aile hekimi uzman tabibe veya kurula yönlendirilmişse sadece 1.Grup olarak ehliyet alma ihtimali bulunuyor.

Sağlık Raporu için bilmem gerekenler?

- Kan grubu kartınız varsa yanınıza alınız
- 2 adet fotoğrafı yanınızda bulundurunuz
- Gözlük veya lens kullanıyorsanız yanınızda bulunsun. Protez kullanıyorsanız bildirin.
- Sürekli kullandığınız ilaç veya süregelen rahatsızlığınız varsa mutlaka bildirin.