MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Ayak kemiğinde şişme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kemiğin ismini bilmiyorum, resimde kızarıklığın olduğu bölgedeki kemiğim 1 senedir şişkin duruyor, soldan sağa kaymış gibi. sebebi ne olabilir çok ciddi bir durum mu? ağrı falan yapmıyor çünkü
(18-02-2023, Saat: 23:23)yuri boyka Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [ -> ]Kemiğin ismini bilmiyorum, resimde kızarıklığın olduğu bölgedeki kemiğim 1 senedir şişkin duruyor, soldan sağa kaymış gibi. sebebi ne olabilir çok ciddi bir durum mu? ağrı falan yapmıyor çünkü


Doğru anladı isem Spur yani mahmuz denilen durum olabilir..

Bir ayak bileği kemiği mahmuzu veya osteofit, genellikle eklemlerin yakınında gelişen sert ve pürüzsüz bir ekstra kemik tümseğidir. Vücut fazladan kemik yaparak kendini onarmaya çalışırken normal kemik üzerinde oluşan kemiksi bir büyümedir. Genellikle uzun bir süre boyunca sabit basınç veya strese tepki olarak oluşur.AYAK BİLEĞİ KEMİK MAHMUZU NEDEN OLUR? AYAK BİLEĞİ KEMİK MAHMUZ NEDENLERİ NELERDİR?

Kemikli bir mahmuz, omurga, omuzlar, eller, kalçalar, dizler ve ayaklar gibi yerlerde oluşabilen ekstra bir kemiktir. Şunlar nedeniyle oluşabilir:

Yaşlanma süreci.
Aşınma ve yıpranma.
Disk ve eklem dejenerasyonu.
Dans etmek, koşmak vb. aktiviteler.
Kilolu olmak
Kötü oturan ayakkabılar.
Yüksek topuklu ayakkabılar
Kireçlenme.
Plantar fasiit.
Kötü duruş.
Beslenme.


AYAK BİLEĞİ KEMİK MAHMUZU BELİRTİLERİ NELERDİR? AYAK BİLEĞİ KEMİK MAHMUZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kemik mahmuzlarının çoğu semptomsuzdur. Ancak kemik çıkıntısı diğer dokulara veya kemiklere baskı yaparsa veya bir kasın veya tendonun sürtünmesine neden olursa, o zaman bu dokuyu zamanla parçalayarak aşağıdakilere neden olabilir:

Ağrı.
Şişme.
yırtılma
nasırlar.
Uyuşma.
Kas Güçsüzlüğü.
Yanma ve karıncalanma.
Kas krampları.
Sana uyan bir durum var ise bu bilgilerden yararlanabilirsin


Ayrıca tabi ki bir hekime göster, bilgi al, aile hekiminden dahi başlayabilirsin