MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Soğuk Algınlığı ve Grip Neden Aynı Anda Nadiren Olur?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Salı, 17 Aralık 2019 (HealthDay News) - Zaten soğuk algınlığınız varsa, grip olmanız daha az olasıdır .

İngiliz araştırmacılar, bu bulgunun soğuk algınlığı ve grip salgınlarının daha iyi tahmin edilmesine ve hastalıkların yayılmasını kontrol etmenin yeni yollarına yol açabileceğini söyledi.

Soğuk algınlığı ve grip arasındaki etkileşim gözlenmiş olsa da, çalışma yazarlarına göre, bunun güçlü kanıtları sağlayacak kadar büyük olan ilk çalışmadır.

Araştırmacılar, akut solunum yolu hastalığı olan 36.000'den fazla kişiden alınan 44.000'den fazla örnekte 11 tip solunum virüsünü test etti. Bu kişilerin% 35'i bir virüs için pozitif idi. Bunlardan% 8'ine birden fazla virüs türü bulaşmıştır.

En önemli etkileşim influenza A virüsleri ve soğuk algınlığının bir nedeni olan rinovirüsler arasındaydı. Bilgisayar modellemesi, her ikisiyle de enfeksiyonu engelleyen ikisi arasındaki etkileşimlerin hem bireysel insanlarda hem de bir bütün olarak popülasyonda meydana geldiği ortaya çıktı.

Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda 16 Aralık'ta yayınlanan araştırmaya göre, influenza A hastalarının, diğer virüs tipleri ile enfekte olan hastalara göre rinovirüs enfekte olma olasılığının yaklaşık% 70 daha az olduğu görülmüştür .

Çalışmada ilk yazar , "Verilerimizdeki gerçekten çarpıcı bir model, kış aylarında ortaya çıkan ve grip aktivitesinin arttığı süre boyunca tipik olarak hafif soğuk algınlığına neden olan bir virüs olan solunum virüsü rinovirüsü vakalarındaki düşüştür." Dedi.

"Araştırdığımız çeşitli olasılıklar var, örneğin bu virüsler hücrelerin vücutta enfekte olması için yarışıyor veya bir virüse karşı bağışıklık yanıtı, başka bir ilgisiz virüsün aynı kişiye bulaşmasını zorlaştırıyor."