MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu

Tam Versiyon: Hypertention/hipertansiyon
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Yüksek tansiyon, kanın arter duvarlarınıza karşı uzun süreli kuvvetinin, sonunda kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilecek kadar yüksek olduğu yaygın bir durumdur.

Kan basıncı, hem kalbinizin pompaladığı kan miktarı hem de atardamarlarınızdaki kan akışına karşı direnç miktarı ile belirlenir. Kalbiniz ne kadar çok kan pompalarsa ve arterleriniz ne kadar dar olursa, tansiyonunuz o kadar yüksek olur.

Herhangi bir semptom olmadan yıllarca yüksek tansiyonunuz (hipertansiyon) olabilir. Semptomlar olmasa bile, kan damarlarına ve kalbinize verilen hasar devam eder ve tespit edilebilir. Kontrolsüz yüksek tansiyon, kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunları riskinizi artırır.

Yüksek tansiyon genellikle uzun yıllar boyunca gelişir ve nihayetinde neredeyse herkesi etkiler. Neyse ki, yüksek tansiyon kolayca tespit edilebilir. Ve yüksek tansiyonunuz olduğunu öğrendikten sonra, kontrol etmek için doktorunuzla birlikte çalışabilirsiniz.

belirtiler
Yüksek tansiyonu olan çoğu insan, tansiyon okumaları tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşsa bile hiçbir belirti veya semptom göstermez.

Yüksek tansiyonu olan birkaç insanın baş ağrısı, nefes darlığı veya burun kanaması olabilir, ancak bu belirti ve semptomlar spesifik değildir ve genellikle yüksek tansiyon ciddi veya hayatı tehdit eden bir aşamaya ulaşana kadar ortaya çıkmaz.

Ne zaman doktora görünmeli

Kan basıncı genellikle bir fark olup olmadığını belirlemek için her iki kolda kontrol edilmelidir. Uygun boyutta bir kolluk kullanmak önemlidir.

Yüksek tansiyon teşhisi konmuşsa veya kardiyovasküler hastalık için başka risk faktörleriniz varsa, doktorunuz muhtemelen daha sık kontrol önerecektir. 3 yaş ve üstü çocuklar genellikle yıllık muayenelerinin bir parçası olarak ölçülen kan basıncına sahip olacaktır.

Doktorunuzu düzenli olarak görmüyorsanız, bir eczanede bile ücretsiz tansiyon taraması yapabilirsiniz. Bazı mağazalarda kan basıncınızı ücretsiz ölçecek makineler de bulabilirsiniz.

Eczanelerde bulunanlar gibi genel kan basıncı makineleri, kan basıncınız hakkında faydalı bilgiler sağlayabilir, ancak bazı sınırlamaları olabilir. Bu makinelerin doğruluğu, doğru manşet boyutu ve makinelerin doğru kullanımı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Genel tansiyon makinelerini kullanma konusunda doktorunuza danışın.

Nedenler

İki tür yüksek tansiyon vardır.

Primer (esansiyel) hipertansiyon
Çoğu yetişkin için, yüksek tansiyonun tanımlanabilir bir nedeni yoktur. Primer (esansiyel) hipertansiyon olarak adlandırılan bu tip yüksek tansiyon, yıllar boyunca yavaş yavaş gelişme eğilimindedir.

İkincil hipertansiyon
Bazı insanlar altta yatan bir durumdan kaynaklanan yüksek tansiyona sahiptir. Sekonder hipertansiyon adı verilen bu yüksek tansiyon, aniden ortaya çıkma ve primer hipertansiyondan daha yüksek kan basıncına neden olma eğilimindedir. Çeşitli durumlar ve ilaçlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere ikincil hipertansiyona neden olabilir:
  • Obstrüktif uyku apnesi
  • Böbrek sorunları
  • Böbreküstü bezi tümörleri
  • Tiroid problemleri
  • Kan damarlarında (doğuştan) bazı kusurlar
  • Doğum kontrol hapları, soğuk algınlığı ilaçları, dekonjestanlar, reçetesiz ağrı kesiciler ve bazı reçeteli ilaçlar 
  • Kokain ve amfetamin gibi yasa dışı ilaçlar
  • Kan basıncınızı artırabilecek ilaçlar ve takviyeler
  • Stres ve yüksek tansiyon

Risk faktörleri
Yüksek tansiyonun aşağıdakiler dahil birçok risk faktörü vardır:

Yaş. Yaşlandıkça yüksek tansiyon riski artar. 64 yaşına kadar, yüksek tansiyon erkeklerde daha yaygındır. Kadınların 65 yaşından sonra yüksek tansiyon geliştirmesi daha olasıdır.

Aile öyküsü. Yüksek tansiyon ailelerde genetik olma eğilimindedir.

Aşırı kilolu veya obez olmak, dokularınıza oksijen ve besin sağlamanız gerekir. Kan damarlarınızdan dolaşımdaki kan hacmi arttıkça, arter duvarlarınızdaki basınç da artar.

Fiziksel olarak aktif olmamak. Aktif olmayan insanlar daha yüksek kalp atış hızına sahiptir. Kalp atış hızınız ne kadar yüksek olursa, kalbin her kasılma ile o kadar zor çalışması gerekir ve atardamarlarınız üzerindeki kuvvet artar. Fiziksel aktivite eksikliği de aşırı kilolu olma riskini artırır.

Tütün kullanma. Sigara veya çiğneme tütünü sadece kan basıncınızı geçici olarak arttırmakla kalmaz, aynı zamanda tütün içindeki kimyasallar arter duvarlarınızın astarına zarar verebilir. Bu, arterlerinizin daralmasına ve kalp hastalığı riskinizi artırmasına neden olabilir. 

Diyetinizde çok fazla tuz (sodyum) var. Diyetinizde çok fazla sodyum vücudunuzun sıvı tutmasına neden olabilir ve bu da kan basıncını artırır.

Diyetinizde çok az potasyum. Potasyum hücrelerinizdeki sodyum miktarını dengelemeye yardımcı olur. Diyetinizde yeterli potasyum almazsanız, kanınızda çok fazla sodyum birikebilir.

Çok fazla alkol almak. Zamanla, yoğun içki kalbinize zarar verebilir. Kadınlar için günde birden fazla içki ve erkekler için günde ikiden fazla içki içmek tansiyonunuzu etkileyebilir.

Alkol içecekseniz, ölçülü olun. Sağlıklı yetişkinler için bu, kadınlar için günde bir içki ve erkekler için günde iki içki anlamına gelir. Bir içki 12 ons bira, 5 ons şarap veya 1.5 ons 80lik liköre eşittir.

Stres. Yüksek stres seviyeleri kan basıncında geçici bir artışa neden olabilir. Daha fazla yiyerek, tütün veya alkol kullanarak rahatlamaya çalışırsanız, sadece yüksek tansiyon ile ilgili sorunları artırabilirsiniz.

Bazı kronik durumlar. Bazı kronik durumlar da böbrek hastalığı, diyabet ve uyku apnesi gibi yüksek tansiyon riskinizi artırabilir.

Bazen hamilelik de yüksek tansiyona katkıda bulunur.

Yüksek tansiyon yetişkinlerde en yaygın olmasına rağmen, çocuklar da risk altında olabilir. Bazı çocuklar için yüksek tansiyon, böbrekler veya kalp ile ilgili problemlerden kaynaklanır. Ancak artan sayıda çocuk için sağlıksız beslenme, obezite ve egzersiz eksikliği gibi kötü yaşam tarzı alışkanlıkları yüksek tansiyona katkıda bulunur.