You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması

12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması

Genel müdür
12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması
Başlığı böyle attım, çok okunsun dikkat çeksin diye değil. Konu gerçekten bu. 

Her zaman eğitimi kendim için bir yatırım görmüşümdür. Bu yüzden böyle başlıklar çok fazla canımı sıkmaz. 

Yani öncelikle belirteyim sen 12 bin liraya diploma alacak olanları kıskanıyorsun demenizi istemem. 

Şimdi yüksek lisans yapmış veya yapacak olanlar için bir maliyet hesaplaması yapsam çok uzun sürer farklı bir başlık açıp sonra yapabilirim konu dağılsın istemiyorum. Ancak şunu belirteyim bu maliyet 12 binin üzerinde çıkacaktır. 

Neyse gelelim konu başlığına, diyorlar ki kardeşim 12 bin tl ver tezli yüksek lisans yap, üstüne ne diyorlar programın paket ücreti 12 bin tl yani sınıfta kaldın şu oldu bu oldu yok. Ver 12 al diploma. 

Bir yüksek lisans mezunu olarak bu tür ilanlar karşısında şok oluyorum. 

Bazı sendikalar da zamanında yaptı bunu hala yapıyorlar. 3 bin tl ye hemşirelikte yönetim yüksek lisans diploması dağıttılar. 

Ve her hastane yönetiminde bulunanları da teşvik ettiler. Yeni yönetmelik var yerinizden olmamak adına gelin bir maaş verinde elinizde şu diploma bulunsun. 

Duyan aldı, duyan aldı. Son çalıştığım hastanede 1000 hemşire vardı yaklaşık ve 100 tanesi neredeyse hemşirelikte yönetim yüksek lisans mezunu. 

Okula gitmediler, haftada bir gün bir kaç hoca gelip toplu ders anlattı hastanede, ardından bir sınav kalan zaten yok, sonra makbuz ardından diploma. 

Bu süreç yüzlerce hatta binlerce yönetici hemşire (güya) çıkardı. Benim uzman hemşirem de yönetim kadrosuna gireyim diye kim bilir nasıl uzman oldu. 

Ardından dedi de ben yönetime geçeyim, ama zaten sırada bekleyen 99 tane hemşirelikte yönetim mezunu var ya. 

Velhasıl, bir yerlerde sahte para basar gibi mezun basan üniversiteler var. Bir yerlerde de hem işe hem okula nasıl giderim, bu arada aileme nasıl bakarım diye düşünen hemşireler. 

Nasıl olacak bu işler. ....?
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 04-12-2019, Saat: 22:52, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Admin
RE: 12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması
Öncelikle çarpıcı bir yazı yazdığınız için teşekkür ediyorum fakat gerçek bu malesef ki önünü de kimse alamayacak çünkü eğitim parayla satın alınabilir bir şey.Bakınız = Özel Üniversiteler.Apartmandan bozma birçok üniversite var hatta enstitüleri bile var.Ben olmaması için bir sebep göremiyorum fakat gerçek şu ki bunu engellemek için bir şey yok.Kanun var yönetmelik var sonuçta.Birde şunu belirtmek isterim ki sağlıkçı değil 'MEGALOMAN' yetiştiriyoruz.
  Sistem içinde çoğu kişi ben şöyle yöneticilik konumuna geldim,şöyle yüksek lisans yaptım sana hükmederim cinsinden bir çok diyaloğa şahit oldum.Sadece diyalogda değil bunu sistemsel mobbinge dönüştürenler var.Yani bu eğitimi kendini geliştirmek için değilde daha çok makam mevki şöhret üçlemesine kapılaraktan yapanlar var.
  Size sormak isterim ki asıl problem bu şekilde yüksek lisans dağıtmak mı yoksa yozlaşmış ve dejenere olmuş insan sayısının önünü alamadan artıp hızla artması mı?
Son Düzenleme: 04-12-2019, Saat: 23:54, Düzenleyen: Mythland.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: 12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması
Aslında ikinci problem çözülmüş olsa bedava da olsa bu şekilde alınmış bir diploma istemez insanlar diye düşünüyorum.

Ama düzelmesi için geç kalınmış bir problemin bize sunduklarını da ilk problemdeki şelide daha da karmaşık hale getirmek çok daha kötü.

Bu anlaşmayı da hakkımızı korumakla görevli sendika yapıyor üstelik.

Bir meslektaşım bana soruyor uzmanlık alamadım sen nasıl aldın diyor. Ben alanımda yüksek lisans yapıp yönetmeliğe göre aldım, siz hangi bölüm diyorum.

Hemşirelikte yönetim, yönetici iseniz belki olabilir ama bir dal uzmanı değilsiniz diyorum, bize sendika oku dedi anlaşması varmış okuduk boşa mı okuduk diyor. Ve söylediğiniz gibi aldığı eğitimden zor olduğundan bahsediyor.

Şimdi bir sendikalar ile görüş hakkını koruma görevi onlarda diyecektim ama kendisini bu duruma sendika getirmiş zaten.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
RE: 12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması
Bunu sağlık kurumlar yöneticiliğinde yüksek lisans diye yaptılar pek bir kazanımı yok sadece bir kıdem düşürüyorlar sistemde yüksek lisans mezunu görünüyorlar.  Malesef böyle bir sisteme 2016 da şahit oldum. Ya zaten yönetime girmek için kim diplomayı takıyor ki. Hani diyorlar ya minareyi çalan kılıfını hazırlar olay bu.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yönetici
Cvp: RE: 12 bin liraya tezli yüksek lisans diploması
(05-07-2020, Saat: 22:55)Meyman21 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bunu sağlık kurumlar yöneticiliğinde yüksek lisans diye yaptılar pek bir kazanımı yok sadece bir kıdem düşürüyorlar sistemde yüksek lisans mezunu görünüyorlar.  Malesef böyle bir sisteme 2016 da şahit oldum. Ya zaten yönetime girmek için kim diplomayı takıyor ki. Hani diyorlar ya minareyi çalan kılıfını hazırlar olay bu.


en azından bilinçli olmak lazım insanlar bu tarz diplomalar ile başhemşire sorumlu hemşire eğitim hemşiresi olabileceğini düşünüp , maddi manevi emek veriyor olabilir. 

sonucunda da bir yığın diploma, eğitim bu şekilde olmamalı.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.