You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bebekler için hava nemlendirme

Bebekler için hava nemlendirme

Genel müdür
Bebekler için hava nemlendirme
Bebeğin gelişine hazırlanmak, birçok planlama ve liste yapmayı içerir. Bir beşiğiniz, bir sürü bebek beziniz, şişeniz ve sevimli küçük kıyafetleriniz var.

Peki hava nemlendirici? 

Olması gereken tüm bebek kayıt listelerinde muhtemelen bir nemlendirici göreceksiniz - ve bunun iyi bir nedeni var.  Havayı nemlendirmek, küçük çocuğunuzun solunum yolu hastalıkları semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hepsi aynı amaca hizmet etseler de, herkese uyan tek bir nemlendirici yoktur. Eşsiz bebeğiniz için doğru tipi seçmek, hangi özellikleri aramak isteyebileceğiniz ve seçtiğiniz nemlendiriciyi nasıl güvenli bir şekilde çalıştıracağınız hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Nemlendiricilerin faydaları ve dezavantajları

Bebeğiniz soğuk havalarda doğduysa, bir nemlendirici özellikle yararlı olabilir. Örneğin, sıcak havayı zorla ısıtırsanız, eviniz kuru hissedebilir ve bebeğinizde tıkanıklık veya kuru cilde neden olabilir. Soğuk algınlığı ve grip öksürüğe, boğaz ağrısına ve burun tıkanıklığına neden olabilir .

Bir nemlendirici bu şikayetlere yardımcı olabilir, çünkü havaya su ekler, ilaç kullanmadan semptomları hafifletir ve kuru cilt ve burun pasajlarına nemi geri kazandırır.

Tabii ki, nemlendiricilerin bazı dezavantajları vardır. Özellikle tankta biriken musluk suyu ve mineralleri kullanırsanız, temizlenmesi zor olabilir. Ayrıca gürültülü olabilir ve değerli uykuyu bozabilirler. Hatta bazı türler bebeğiniz veya küçük çocuğunuz için güvenli olmayabilir.


Soğuk buhar ve sıcak buhar nemlendiriciler

İşleri daha karmaşık hale getirmek için, nemlendiriciler söz konusu olduğunda aslında iki ana tip vardır ve bunlar farklı şekilde çalışır.

Soğuk buğulu nemlendiriciler, nemi havaya birkaç farklı şekilde bırakır. Ultrasonik nemlendiriciler, buğu oluşturmak için ses dalgalarını (titreşimler) kullanır. Pervaneli nemlendiriciler, alternatif olarak dönen bir disk kullanır. Piyasada ayrıca ıslak bir filtre veya fitilden hava üfleyerek buğu oluşturan evaporatif nemlendiriciler de vardır .

Buharlı buharlaştırıcılar olarak da adlandırılan sıcak sisli nemlendiriciler , suyu kaynatarak havaya salınan buhara dönüştürür.

Her iki tip nemlendirici de bir odaya nem eklemek için eşit derecede iyi çalışır . Ve buhar nasıl oluşursa oluşsun, çocuğunuzun solunum yollarına ulaştığında sıcaklık aynıdır.

Ne olursa olsun, Amerikan AkademisiPediatri Kurumu (AAP) , bebekler ve çocuklar için soğuk buharlı nemlendiriciler önermektedir. Neden tam olarak? Sıcak buharlı nemlendiricilerden gelen kaynar su ve sıcak buhar, özellikle bir çocuğun üniteye yaklaşması durumunda yanma riski oluşturduğundan.Aklında tut

Sıcak sis ve soğuk sisli nemlendiriciler, işin yapılmasında eşit derecede iyi çalışır, ancak uzmanlar genellikle kreşler ve çocuk odaları için daha güvenli olarak soğuk sis önermektedir.

Ben nemlendiricimi nasıl seçtim?


Öncelikle neden gerek duydum?

1- Odanın havası kuru olduğunda bebeğin burnu tıkanıyor, rahat uyuyamıyor ve burnunu açmadığınızda rahat ememiyor.

2- Burnunu temizlemek çocuğu rahatsız ediyor ve sürekli burun temizlemek istemiyorum.

3- Kuru hava bebeğin cildini de kurutuyor ve sürekli nemlendirici krem vesaire kullanmak istemiyorum.


Nemlendiriciden ne bekledim?

1- Güvenli olmalı; bebeği yakmayalım her hangi bir sıcak su tehlikesi olmasın

2- Suyu buharlaştırırken temiz buhar alayım; nemli ortamı bakteriler sever, suyu bir şekilde temizlemeli ve temiz bir buhar sunmalı

3- Odanın nemini kontrol edebilmeli; ben ne kadar çalıştıracağım, ne zaman çalıştıracağım, odanın nemi ne durumda bunları bana göstermeli ve otomatik çalışabilmeli

4- Nemlendireyim derken odayı daha çok kirletmemeliyim


Peki ne aldım?

[Resim: Primary_PH01-WHSIL_800x1200.png?%24respons...,1&wid=960]


Dyson Pure Humidify+Cool

Bu bir hava temizleyici; bir nemlendirici, bir hava serinletici 

Benim için önemli olan kısmı hava nemlendirme kısmı.


Ben bir sağlık çalışanıyım, 10 yıldan fazladır çocuk acilde çalışma deneyimim oldu. Bir bebek için ne gerekli biliyorum. Binlerce bebeğe bakım verdim. Binlerce bebeğin ailesi ile konuştum muhabbet ettim deneyimlerini dinledim.

Bu alet nemlendirme konusunda olmazsa olmaz bir alet.

Gelin biraz deneyimlerimden bahsedeyim.....

Gizli içerik


Yukarı yazdıklarım bir nemlendiriciden beklediğinizin fazlasını yapıyor.


Diğer sorularınız var ise memnuniyetle yardımcı olurum.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.