You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Birini Sevip Sevmediğinizi Nasıl Anlarsınız

Birini Sevip Sevmediğinizi Nasıl Anlarsınız

Hemşire
Birini Sevip Sevmediğinizi Nasıl Anlarsınız
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcR26dbtwvPDOe6dMGlb3Wd...g&usqp=CAU]


Herhangi birine aşkın karmaşık olup olmadığını sorun ve en azından "evet" veya "bazen" diyecekleri için iyi bir şans var.

Aşkın zorluklarının bir kısmı, sevdiğiniz kişi aynı şekilde hissetmediğinde - ya da hissettiğinde, ancak ilişkiniz yükselmediğinde zorlayıcı olabilmesinden kaynaklanmaktadır.

Aşk, farklı biçimler aldığı için hayatı da karmaşıklaştırabilir ve ne tür bir sevgi hissettiğinizi hemen anlayamayabilirsiniz.

Duygularınızı deşifre etmek ve tam olarak ne tür bir sevgi hissettiğinizi belirlemeye çalışmak - sıkı olsa da - en kolay iş olmayabilirKısa cevap nedir?

Aşk her zaman aynı görünmez.

Bazen belirli aşamalardan geçer.

Sevginin ilk titremesi, biri için başınızın üstüne düştüğünüzde, genellikle daha çok, bol miktarda heyecan ve gerginlikle tamamlanan aşık olma gibi görünür.

Karşılıklıysa? Birçok insanın deneyimi sizi ve eşinizi tamamen birbirinize sarabilir. Zamanla, bu yeni aşık olma hissi genellikle daha az yüklü, ancak daha istikrarlı ve kalıcı bir şeye dönüşür .

Normalden daha yüksek hormon seviyeleri, örneğin dopamin ve norepinefrin bu erken duyguların yoğunluğunu yönlendirin. Sonunda, bu kabaran duygular , bağlanmada rol oynayan bir hormon olan oksitosinin yardımıyla genellikle daha derin bir sevgiye dönüşür .

Ancak sevgi duyguları her zaman doğrusal bir yol izlemez.

Belki yeni tanıştığınız birine aşık olursunuz, ama sonunda, aşktaki ilk kızarıklığın görüşünüzü gölgelediğini anlarsınız. İlk yoğunluk azaldığında, duygularınız kök salmadan solmaya başlar.

Ayrıca coşkulu, kalp çarpıntısı heyecanı yaşamadan da romantik aşk geliştirebilirsiniz. Örneğin, en iyi arkadaşına aşık olan biri, uzun süredir devam eden platonik aşkının neredeyse bir gecede daha romantik ve cinsel olarak yüklü hale geldiğini fark edebilir.

Ve elbette, arkadaşlara duyduğunuz sevgi ya da platonik aşk, herhangi bir romantik ya da cinsel çekim içermese bile, oldukça derinlere inebilir.

Gerçekten aranacak işaretler var mı?

İnsanlar aşk hakkında sık sık herkes onu aynı şekilde deneyimliyormuş gibi konuşurlar, ancak yaşam deneyimleri ve ilişki geçmişi “tipik” romantik çekiciliğin seyrini değiştirebilir.

İlişki istismarı veya ihanet yaşadıysanız , tekrar korunmanıza izin verme konusunda temkinli hissedebilirsiniz. Bu, sevginin ilk aşamalarına sıklıkla eşlik eden coşku ve dürtüsellik duygularını hafifletebilir.

Kısacası, aşık olmanın tek bir yolu olmasa da, muhtemelen birkaç önemli fiziksel ve duygusal işaret fark edeceksiniz :

Düşünceleriniz onlara düzenli olarak geri dönüyor

Belki sık sık son etkileşiminizi düşünürsünüz veya bir sonraki toplantınızı planlıyorsunuz. Onlara her gün deneyimlerinizi anlatmak istiyorsunuz: büyük, kötü ve sıradan.

Zor zamanlar geçiriyorlarsa, zorlukları hakkında endişelenebilir ve yardım etmenin yolları için beyin fırtınası yapabilirsiniz.

Aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirirken onlar hakkında çok konuşabilir ve sevdiklerinizin de onlardan ne kadar hoşlanacağını hayal edebilirsiniz.

Onlarla güvende hissediyorsun

Güven genellikle sevginin temel bir bileşenidir. Daha önce ilişki travması veya kalp krizi yaşadıysanız , bu duygusal güvenlik duygusuna özel bir önem verebilirsiniz.

Onları gördüğünüzde, tıpkı uzun bir günün ardından eve döndüğünüzde olduğu gibi, gerginliğinizin gevşediğini fark edebilirsiniz.

Kendinizi acıdan korumak istemek normaldir. Kişisel zayıflıklarınız veya kırılganlıklarınız konusunda birisine güvenecek kadar güvende hissetmek, genellikle sevgiyi geliştirmenizi önerir.

Hayat daha heyecanlı hissettiriyor

Sevgiyle ilişkilendirilen hormonların patlaması , özellikle onları yakında göreceğinizi bildiğinizde, her şeyi daha heyecanlı gösterebilir. Birlikte olduğunuzda zaman uçuyor ve onlar gittikten sonra bir kaplumbağa gibi sürünüyor gibi görünebilir.

Her gün yaptığınız sıradan şeylere yenilenmiş enerji ve ilgiyi bile fark edebilirsiniz. Çamaşır katlama? Yürüyüş yapmak? Aşık olduğunuzda çok daha eğlencelidir (özellikle yakınlarındayken).


Birlikte çok zaman geçirmek istiyorsun

Birini sevmek genellikle onlarla bolca zaman geçirmek anlamına gelir, bu yüzden kendinizi her zamankinden daha çok onu arzuluyor bulabilirsiniz.

Başka bir anahtar işaret mi? 

Onlarla zaman geçirmeye olan ilginiz onların ruh hallerine veya enerji seviyelerine bağlı değildir. Kendilerini üzgün, huysuz veya hayal kırıklığına uğradıklarında bile, yine de ortaya çıkıp destek sunmak istersiniz .

Hayatlarındaki diğer insanları biraz kıskandın

Kıskançlık da diğerleri gibi bir duygudur. Genel olarak konuşursak, önemli olan kıskançlıkla yaptığınız şeydir. Duygularınız hakkında konuşmak asla incitmez, ancak dijital gözetlemeyi ve sosyal medya gözetimlerini atlamak isteyebilirsiniz.

Birini sevdiğinde, zaman geçirdikleri diğer insanlara odaklanabilir ve birbirleriyle olan ilişkilerini merak edebilir veya sevginize yönelik potansiyel tehditler hakkında endişelenebilirsiniz, örneğin düzenli olarak bahsettikleri çekici bir iş arkadaşı 

Genel olarak konuşursak, bu endişeler güven arttıkça kaybolma eğilimindedir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.