Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Borsa Nedir, Ne Değildir,Borsadan Para Kazanılır mı ?

Konu

#1
Merhaba Değerli MediForum Ailesi,

  Birçok insan borsanın ne olduğunu,nasıl bir yatırım aracı olduğunu,gerçekten bir yatırım aracı mı yoksa kumar mı olduğunu,getirilerinin nasıl olduğunu,nasıl yatırım yapıldığını,fiyatların borsada anlık nasıl değiştiğini,halka arzın ne demek olduğunu,temettünün nasıl dağıtıldığının,bedelli veya bedelsiz sermaye artırımının ne anlama geldiğini tarzı sorulara açıklık getirip borsa hakkında bilgi sahibi edindirmeye çalışacağım.

[Resim: nGmo9n.jpg]

  Peki nedir bu borsa ?

  Borsa,literatür anlamına göre belli kurallara göre talep edilen mallar için organize edilmiş piyasaya verilen isimdir. Örnek verirsek menkul kıymetler ile dövizler,belli mallar veya türev hesaplamalar ile alınıp satılabilir. 

Evet biliyorum aklınızda bir şey oluşmadı,o zaman gelin bunları örnek vererek açıklamaya çalışalım sizlerle...

  Şimdi sizi bir dünyaya götürmek istiyorum.Bu dünyanın içinde çeşitli şehirler olsun ve bir şehirde sizin olsun Smile Şehri istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz burada hayal gücünüze güveniyorum.

Şehirde çeşitli iş alanları olsun,beyaz eşya ticareti,gayrimenkul şirketleri,ihracat faaliyeti gösteren şirketler,elektronik eşya satan işletmeler,aracılık hizmetleri,demir çelik fabrikaları vs. 

Şimdi bu iş alanlarının hepsinin birer sahipleri var. Örneğin X beyaz eşya şirketinin sahibi Mehmet Bey,Y gayrimenkul şirketinin sahibi Yasin Bey vs. Bunların hepsi özel girişim veya özel teşebbüs.

Peki nedir özel teşebbüs

Özel teşebbüs kavramı özel kişilerce yürütülen faaliyetleri kamuya ait olanlardan ayırt etmek için kullanılır.Bu şirketlerinde belirli bir piyasa değerleri olsun.Mesela bir yatırım yapan biri parasını x yılda çıkartmak ve bundan sonra artık kar etmek ister.Mesela bir yatırımcı bir beyaz eşya dükkanı satın alıyorsa ve amacı parasını 5 senede çıkarıp 6. senede kara geçmek istiyorsa o beyaz eşya işletmesinin yıllık karının 5 katı bir ücret verip o işletmeyi alması gerekir.Mesela bir beyaz eşya dükkanının aylık karı 5.000 lira ise o bakkalın yıllık karı 60.000 lira yapar.Bu durumda bu işletme 5 yıllık karı 300.000 lira yapar.Burayı unutmayalım çünkü bu rakamlar ile daha çok işimiz olacak Smile


[Resim: nGmXPR.jpg]
 
 Şimdi artık bizimde özel bir teşebbüs ile kurulmuş bir işletmemiz olsun. Telefon ticareti yapan ufak bir şirketimiz olsun.Bu şirketin sahibide Ahmet Bey isimli genç ve dinamik bir girişimci Smile

Evet,şimdi Ahmet Bey hergün açtığı işletmesine gidip gelen telefon satıp para kazanmaya çalışan bir girişimci.Yılın hergünü aynı şeyi yapıyor.Karını bir kenara atıyor.Yani bu işletmemizin karı belli,harcamaları belli gideri belli geliri belli.Ama Ahmet Bey'İn işleri güzel gidiyor ve fırsat bu fırsat deyip 2.dükkanı çok daha işlek bir yere açıp büyümek istiyor.Fakat böylesine işlek bir yere dükkan satın alıp açması için sermayesi yeterli değil.

Ahmet Bey diyor ki ; Benim şuan ki karıma göre bu telefon dükkanın değeri 300.000 lira.Ben halka açılınca gelecek olan para ile yeni bir telefon dükkanı daha açacağım.Böylelikle benim şirketimin değeri 600.000 lira olacak fakat şirketimin değerini 500.000 lira gösterip halka açılacağım ki hisselerimi alanlarda kar edebilsinler.

Şimdi Ahmet Bey 500.000 lira piyasa değeri ile halka açılacak.Ahmet Bey'İn şirketi 10.000 eşit parçaya bölünüyor ve her parçasının değeri 50 lira değerinde.Yani Ahmet Bey'in şirketinin bir hissesinin fiyatı 50 lira.Ahmet Bey diyor ki ; Ben şirketimin hisselerinin %20 'sini satsam elime elime 100.000 lira geçecek.Buda ikinci bir dükkanımı açmak için gayet yeterli bir para.Ardından şirketin %20 si halka arz edilir.Halk ise büyüyen ve gelişen bir telefon dükkanına hisse başı 50 lira sahip olabiliyor.

[Resim: nGm0Mb.jpg]

  Peki biz bu şirketi halka arz ettik etmesine ama bu hisse fiyatları anlık veya günlük nasıl değişebiliyor,bu fiyatları kim belirleyebiliyor?İşte burada serbest piyasa giriyor Big Grin Genellikle hisselerin fiyatlarının günlük oynamasının sebebi SPEKÜLASYON veya günlük haberler oluyor.Peki neden spekülasyon kelimesini vurguladım.Çünkü borsada piyasaya yön veren bir argüman diyebiliriz.Peki nedir spekülasyon ? Literatür tanımına göre spekülasyon, arbitrajın aksine, mevcut piyasa yapısının değerlendirilmesi sonrasında oluşan beklentiler dikkate alınarak ve risk üstlenilerek kazanç sağlayabilme çabasıdır.

  Biz şirketimizi 10.000 eşit parçaya böldük ve %20'sini halka açtık ve halkın elinde 2.000 adet hisse senedi var.Bu hisseler farklı farklı kişilerin elinde ve her gün telefon şirketi hissesi olup da satmak isteyenler ve hissesi olmayıp satın almak isteyenler borsa denilen platformda alışveriş yapıyor.

Şimdi şirketimizin bir hisse fiyatı 50 tl idi.Birisi çıkıp diyor ki ''elinde hisseleri 55 liraya vermek isteyen olursa 10 adet hisse almak istiyorum'' diyor ve o satış gerçekleşirse hissenin fiyatı 55 liraya çıkıyor.Başka birisinin ise çok acil nakite ihtiyacı olup diyor ki hemen hissesini satmak istiyor ve diyor ki ''45 liraya hisse senedimi satmak istiyorum'' Böylelikle satış gerçekleşip hisse senedenin gün içindeki değeri 45-55 lira  arasında değişmeye başlıyor.

[Resim: nGGeRt.jpg]

  Bu yazımızda size borsanın basit bir şekilde nasıl işlediğinin mantığı anlatıp halka arzın ne olduğunu açıklamaya çalıştım.Umarım ki aklınızda bir takım fikirler oluşturabilmişimdir.Bu yazıdan sonra yazacağım yazılarda daha da detaya inip Ahmet Bey ile çeşitli maceralara atılacağız Smile
Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın...
Son Düzenleme: 23-02-2020, Saat: 03:40, Düzenleyen: PhD. Sabancı.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da