Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Chondromalacia/kondromalazi

Konu

#1
[Resim: 205280.jpg]

Vücudunuzdaki eklemler, eklem kıkırdağı adı verilen bir tür doku ile yastıklanır. Bu sert, lastik doku, eklem içindeki kemiklerin uçlarını kaplar. Eklem hareket ettikçe, kıkırdak kemikleri yastıklamaya yardımcı olur ve birbirlerine karşı yumuşak bir şekilde kaymalarını sağlar.

Bazen, bir eklemin içindeki kıkırdak yumuşar ve parçalanır. Bu duruma kondromalazi denir. Kıkırdak eklem hareket ettikçe kemiklerin uçlarını koruma yeteneğini kaybeder. Kemiklerin uçları birbirine sürtünerek ağrıya neden olabilir.

Kondromalazi herhangi bir eklemi etkileyebilir, ancak en yaygın yerleşim diz kapağının alt kısmıdır. Genellikle diz kapağının (patella) arkasında ağrılı olabilen küçük bir yumuşatılmış kıkırdak alanı olarak başlar. Sonunda, daha fazla kıkırdak yumuşar ve yumuşatılmış kıkırdak bir lif kütlesine çatlayabilir veya parçalayabilir. Ağır vakalarda, hasarlı kıkırdak, diz kapağının alt yüzeyine kadar tamamen yıpranabilir. Bu olursa, maruz kalan diz kapağının kemikli yüzeyi diğer diz kemiklerine karşı ağrılı bir şekilde öğütülebilir. Ayrıca, kıkırdak parçaları eklemin içinde yüzebilir ve eklemi hizalayan hücreleri daha da tahriş edebilir. Yanıt olarak, bu hücreler eklem içinde sıvı üretir (eklem efüzyonu olarak adlandırılır).
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da