You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Colonoscopy/kolonoskopi

Colonoscopy/kolonoskopi

Eğitim forumu admini
Colonoscopy/kolonoskopi
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSF0q6Haveu-_hTN1IMR...7Q11It4hYy]

Kolonun incelenmesi.

Kolonoskopi prosedürü; bir doktorun gerçekleştireceği ve yaklaşık 30-60 dakika süren işlem. Rahat ve uykulu hissetmeniz için damarınıza ilaçlar verilecektir. Muayene masasında sol tarafınızda yatmanız istenecektir. Kolonoskopi sırasında doktor, kolonun astarının bir görüntüsünü ileten, böylece doktorun herhangi bir anormallik olup olmadığını inceleyebilmesi için yaklaşık 1/2 inç çapında uzun, esnek, tüp şeklinde bir alet olan bir kolonoskop kullanır . Kolonoskop rektumdan sokulur ve kalın bağırsağın diğer ucuna ilerletilir.

Tüp bükülebilir, böylece doktor onu kolonunuzun eğrileri etrafında hareket ettirebilir. Doktorun kapsamı değiştirmesine yardımcı olmak için zaman zaman pozisyonunuzu değiştirmenizi isteyebilir. Bazen kolonunuza hava üfler, bu da kolonu genişletir ve doktorun daha net görmesine yardımcı olur.

İşlem sırasında hafif kramp hissedebilirsiniz. İşlem sırasında birkaç yavaş, derin nefes alarak krampları azaltabilirsiniz. Doktor bittiğinde, bağırsağınızın astarı dikkatlice incelenirken kolonoskop yavaşça çekilir.

Kolonoskopi sırasında, doktor anormal olabilecek bir şey görürse, analiz için ( biyopsi denir ) küçük miktarlarda doku çıkarılabilir ve anormal büyüme veya polipler tanımlanabilir ve çıkarılabilir. Çoğu durumda, kolonoskopi, büyük bir operasyona gerek kalmadan doğru tanı ve tedaviye izin verir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.