Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Dysphonia/disfoni

Konu

#1
Disfoni, ses tellerinin titreşimini etkileyen anormalliklerden kaynaklanan bir ses bozukluğudur. Kolay ve net konuşma yeteneğinizi engeller. Disfoni günlük yaşamınızı önemli ölçüde etkileyebilir ve hatta işinizi yapmanızı önleyebilir.

Disfoni belirtileri

Disfonisi olan insanlar seslerini konuşmak için kullanmakta zorlanırlar. Her zaman aynı zorluklarla karşılaşmayabilirler. Semptomlar tekrarlanabilir ve şarkı söyleme veya uzun süreli konuşma ile ortaya çıkabilir.

Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:
  • Boğuk ses
  • Nefesli veya zayıf ses
  • Ekstra çaba gerektiriyormuş gibi sıkı veya gergin ses
  • Dalgalı ses
Disfoni belirtileri aniden veya yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Bir yaralanma veya üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası semptomlar yaşamaya başlayabilirsiniz.

Disfoni: bilmeniz gerekenler

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere sesi etkileyen birkaç koşul vardır:

Kas gerginliği disfonisi (MTD):  En yaygın ses bozukluklarından biri olan MTD, anormal bir kas aktivasyonu paterninden kaynaklanmaktadır.

Vokal kord paralizisi:  Bu felç için ameliyat, enfeksiyon veya bazı kanserlerden kaynaklanan sinir hasarı dahil birçok neden vardır.

Fonotravmatik lezyonlar:  Şarkıcılar ve seslerini profesyonel olarak kullanan diğerleri, ses tellerinde kistler, polipler veya nodüller geliştirebilir.

Prekanseröz lezyonlar:  Ses tellerinde prekanseröz lezyonların çıkarılması kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Tekrarlayan solunum papillomatozu (RRP):  Tümörlerin solunum sisteminde büyüdüğü nadir bir hastalık olan RRP, ses kutusunu etkilediğinde laringeal papillomatoz olarak adlandırılır.

Paradoksal vokal kord hareketi (PVCM):  Vokal kord disfonksiyonu olarak da adlandırılan PVCM, astım hastalarında da görülebilmesine rağmen , genellikle astım olarak yanlış teşhis edilir  .

Nörolojik hastalıklar:  Ses değişiklikleri genellikle Parkinson hastalığı  ve spazmodik disfoni dahil distoniler gibi diğer nörolojik durumlarla  ilişkilidir  .
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task