You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eğitim forumu admini
Dystrophy/distrofi
Anormal gelişme

Kas distrofisi, zamanla kaslarınıza zarar veren ve zayıflatan kalıtsal bir grup hastalıktır. Bu hasar ve zayıflık, normal kas fonksiyonu için gerekli olan distrofin adı verilen bir proteinin eksikliğinden kaynaklanır. Bu proteinin yokluğu yürüme, yutma ve kas koordinasyonu ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Kas distrofisi her yaşta ortaya çıkabilir, ancak çoğu tanı çocuklukta ortaya çıkar. Genç erkeklerin bu hastalığa yakalanma olasılığı kızlardan daha fazladır.

Kas distrofisi için prognoz, semptomların tipine ve şiddetine bağlıdır. Bununla birlikte, kas distrofisi olan çoğu birey yürüme yeteneğini kaybeder ve sonunda tekerlekli sandalye gerektirir. Kas distrofisi için bilinen bir tedavi yoktur, ancak bazı tedaviler yardımcı olabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.