You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Echoencephalography/ekoensefalografi

Echoencephalography/ekoensefalografi

Eğitim forumu admini
Echoencephalography/ekoensefalografi
Ekoensefalografi , kraniyal boşluk içindeki anormallikleri tespit etme yöntemi; kafa derisine sıkıca tutturulmuş bir sonda ile kafaya iletilen yüksek frekanslı ses darbelerinin yansımasına dayanarak . 

Deriden, beyin ventrikülünden, kafatasından ve diğer kafa yapılarından yansıyan darbeler kaydedilir ve bir katot ışınlı osiloskop ile büyütülür ve prob ile yansıtıcı yüzeyler arasındaki mesafenin bir ölçüsünü verir. Yöntem hızlı, ağrısız ve zararsızdır; beyin kaymasına neden olan kitle lezyonları için iyi bir tarama testidir ve beyin kanaması olan hastaların acil muayenesi için iyi uyarlanmıştır.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.