Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Endometriosis/endometriozis

Konu

#1
Normal endometriyum dokusunun ektopik olarak normal yerinden başka bir yerde, çoğu kez kan içeren kistler şeklinde bulunuşu.

Endometriozis, uterusunuzun astarını oluşturan dokuya benzer dokunun uterus boşluğunuzun dışında büyüdüğü bir hastalıktır. Rahiminizin astarına endometrium denir.

Endometriozis, yumurtalıklarınız, bağırsaklarınız ve pelvisinizi kaplayan dokularda endometriyal doku büyüdüğünde ortaya çıkar. Endometriyal dokunun pelvik bölgenizin ötesine yayılması olağandışıdır, ancak imkansız değildir. Rahim dışında büyüyen endometriyal doku, endometriyal implant olarak bilinir.

Menstrüel siklusunuzdaki hormonal değişiklikler, yanlış yerleştirilmiş endometriyal dokuyu etkiler ve bölgenin iltihaplı ve ağrılı olmasına neden olur. Bu, dokunun büyüyeceği, kalınlaşacağı ve parçalanacağı anlamına gelir. Zamanla, parçalanan dokunun gidecek hiçbir yeri yoktur ve pelvisinizde sıkışıp kalır.

Pelvisinizde sıkışan bu doku;
  • tahriş
  • skar oluşumu
  • dokunun pelvik organlarınızı birbirine bağladığı adezyonlar
  • dönemlerinde şiddetli ağrı
  • doğurganlık sorunları yapar
Endometriozis, kadınların yüzde 10'unu etkileyen yaygın bir jinekolojik durumdur . Bu rahatsızlığınız varsa yalnız değilsiniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da