You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Epididymitis/epididimit

Epididymitis/epididimit

Eğitim forumu admini
Epididymitis/epididimit
Epididimit, epididim iltihabıdır. Epididimis arka tarafında bulunan bir tüp testisler depolayan ve taşıyan sperm bu. Bu tüp şiştiğinde, testislerde ağrı ve şişmeye neden olabilir.


Epididimit her yaştan erkeği etkileyebilir, ancak en çok 14 ila 35 yaş arasındaki erkeklerde görülür . Genellikle bakteriyel bir enfeksiyon veya cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan (STD) kaynaklanır . Durum genellikle antibiyotiklerle düzelir.

Akut epididimit altı hafta veya daha az sürer. Akut epididimit vakalarının çoğunda, testisler de iltihaplanır. Bu duruma epididimo-orşit denir. Testislerin, epididimisin veya her ikisinin de iltihaplı olup olmadığını söylemek zor olabilir. Bu nedenle epididimo-orşit terimi yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Kronik epididimit ise altı hafta veya daha fazla sürer. Semptomlar skrotum, epididim veya testislerde rahatsızlık veya ağrı içerir. Bu, kistlere veya kalsifikasyonlara neden olabilecek granülomatöz reaksiyonlardan kaynaklanabilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.