You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Epispadias/epispadiyas

Epispadias/epispadiyas

Eğitim forumu admini
Epispadias/epispadiyas
[Resim: blob_10.png]

Üretranın konjenital anomalisi sonucu, deliğinin penisin dorsalinde bulunması.

İdrar deliğinin penisin insan yüzüne bakan kısmında pubis kemiğinden penisin ucundaki etli kısmı olan glans penise kadar herhangi bir yere açılmasıdır. Böylece idrar deliği kızlar ya da erkeklerde pubis kemiğine olması gerekenden daha yakın bir pozisyonda olur.  Epispadias sıklıkla mesane ekstrofisi ile birlikte gözlenir. Bu duruma ekstrofi ve epispadias kompleksi adı verilir.  Tek başına epispadias olması oldukça nadirdir (erkekte 1/120.000, kızlarda 1/450.000 oranında) ve hemen her zaman ***** görünüm dışında idrar kaçırma ile de kendini gösterir . Erkek /kız oranı 5/1 dir.

Hafif seyreden olgularda idrar deliği glans penise yakın olabilir ve bu olguların ***** görünüm haricinde genellikle yakınması yoktur. İdrar kontrolü tamdır, nadiren idrar kaçırma görülür. Epispadiasın şiddeti arttıkça idrar deliği pubis kemiğine doğru yaklaşır ve idrar kaçırma ihtimali de yükselir. Bazı durumlarda idrar kanalı boylu boyunca oluk şeklinde açık ve pubis kemikler ise mesane ekstrofisinde olduğu gibi ortadan ikiye ayrıktır ki buna tam epispadias veya penopubik epispadias adı verilir. Hemen hemen tüm vakalarda (% 95) idrar tutamama vardır. Bunlarda mesane bazen tam gelişmemiş olabilir ve idrarın mesaneden böbreklere kaçışı (vezikoüreteral reflü) sıktır.

İdrar deliğinin yukarıda yerleşmesi ve idrar kaçırma yakınmalarından başka erkek çocuklarda pipinin yukarı doğru kanca şeklinde eğik ve normalden daha kısa ve kalın olması da oldukça sık rastlanan diğer yakınmalardır. Pipinin bu eğikliği ***** problem yanında, ileri yaşlarda cinsel ilişkiyi uygulamada zorluklara neden olabilir. Kız çocuklarda ise klitorisin ikiye ayrık olması (bifid klitoris) ve dudakların (labia minor ve labia majör) ***** olarak belirgin bozuk olması ve ayrılma dikkat çekicidir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.