Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Epispadias/epispadiyas

Konu

#1
[Resim: blob_10.png]

Üretranın konjenital anomalisi sonucu, deliğinin penisin dorsalinde bulunması.

İdrar deliğinin penisin insan yüzüne bakan kısmında pubis kemiğinden penisin ucundaki etli kısmı olan glans penise kadar herhangi bir yere açılmasıdır. Böylece idrar deliği kızlar ya da erkeklerde pubis kemiğine olması gerekenden daha yakın bir pozisyonda olur.  Epispadias sıklıkla mesane ekstrofisi ile birlikte gözlenir. Bu duruma ekstrofi ve epispadias kompleksi adı verilir.  Tek başına epispadias olması oldukça nadirdir (erkekte 1/120.000, kızlarda 1/450.000 oranında) ve hemen her zaman kozmetik görünüm dışında idrar kaçırma ile de kendini gösterir . Erkek /kız oranı 5/1 dir.

Hafif seyreden olgularda idrar deliği glans penise yakın olabilir ve bu olguların kozmetik görünüm haricinde genellikle yakınması yoktur. İdrar kontrolü tamdır, nadiren idrar kaçırma görülür. Epispadiasın şiddeti arttıkça idrar deliği pubis kemiğine doğru yaklaşır ve idrar kaçırma ihtimali de yükselir. Bazı durumlarda idrar kanalı boylu boyunca oluk şeklinde açık ve pubis kemikler ise mesane ekstrofisinde olduğu gibi ortadan ikiye ayrıktır ki buna tam epispadias veya penopubik epispadias adı verilir. Hemen hemen tüm vakalarda (% 95) idrar tutamama vardır. Bunlarda mesane bazen tam gelişmemiş olabilir ve idrarın mesaneden böbreklere kaçışı (vezikoüreteral reflü) sıktır.

İdrar deliğinin yukarıda yerleşmesi ve idrar kaçırma yakınmalarından başka erkek çocuklarda pipinin yukarı doğru kanca şeklinde eğik ve normalden daha kısa ve kalın olması da oldukça sık rastlanan diğer yakınmalardır. Pipinin bu eğikliği kozmetik problem yanında, ileri yaşlarda cinsel ilişkiyi uygulamada zorluklara neden olabilir. Kız çocuklarda ise klitorisin ikiye ayrık olması (bifid klitoris) ve dudakların (labia minor ve labia majör) kozmetik olarak belirgin bozuk olması ve ayrılma dikkat çekicidir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task