Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Erythema/eritem

Konu

#1
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSzGsIYqMb0flE-33qQK...2ByEYqVeH-]

Eritem , cildin anormal kızarıklığı. Eritem, yüzeysel kılcal damarların genişlemesi ve tahrişinden kaynaklanır; içlerindeki artan kan akışı cilde kırmızımsı bir renk verir. Eritem çok çeşitli nedenlerden ve hastalık durumlarından kaynaklanabilir. Kızarma geçici bir eritem formudur.

Tıbbi açıdan, iki büyük eritem eritema multiforme ve eritema nodosum. Eritema multiforme, kırmızı veya menekşe düz lekeler, topuklar, papüller (küçük katı yükseltiler) ve veziküller (kabarcıklar) ile karakterize edilir; karakteristik lezyonlar genellikle eşmerkezli veya hedef, desene sahiptir; avuç içi cilt ve mukoza yüzeyleri, özellikle ağız ve göz kapakları yaygın olarak tutulur. Eritema multiforme'nin çok çeşitli altta yatan hastalık durumlarına ikincil bir semptom kompleksi olduğuna inanılmaktadır. Şiddetli bir seyir izleyebilir ve hayatı tehdit edebilir; hafif vakalarda, tekrarlamaya eğilimlidir. Kortikosteroid hormonlarının kullanımı ile tedavide değişken başarı elde edilir.

Eritema nodozum , en yaygın olarak streptokok enfeksiyonu, ilaçlar (özellikle oral kontraseptifler) ve sarkoidoz (granülasyon oluşumu veya skar benzeri doku ile karakterize sistemik bir hastalık) ile ilişkili bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Alt bacakların dış yüzeyinde cildin daha derin tabakasında birden fazla, kırmızı, ağrılı nodülün aniden başlaması ile anlaşılır. Çoğu zaman genç kadınları etkiler. Nodüller genellikle birkaç haftalık bir süre boyunca kendiliğinden kaybolur. Nüksler nadirdir. Tedavi genellikle altta yatan nedendir ve tam yatak istirahati, oral salisilatlar ve - sarkoidoz tedavisinde sistemik kortikosteroidleri içerebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task