You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eğitim forumu admini
Erythema/eritem
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSzGsIYqMb0flE-33qQK...2ByEYqVeH-]

Eritem , cildin anormal kızarıklığı. Eritem, yüzeysel kılcal damarların genişlemesi ve tahrişinden kaynaklanır; içlerindeki artan kan akışı cilde kırmızımsı bir renk verir. Eritem çok çeşitli nedenlerden ve hastalık durumlarından kaynaklanabilir. Kızarma geçici bir eritem formudur.

Tıbbi açıdan, iki büyük eritem eritema multiforme ve eritema nodosum. Eritema multiforme, kırmızı veya menekşe düz lekeler, topuklar, papüller (küçük katı yükseltiler) ve veziküller (kabarcıklar) ile karakterize edilir; karakteristik lezyonlar genellikle eşmerkezli veya hedef, desene sahiptir; avuç içi cilt ve mukoza yüzeyleri, özellikle ağız ve göz kapakları yaygın olarak tutulur. Eritema multiforme'nin çok çeşitli altta yatan hastalık durumlarına ikincil bir semptom kompleksi olduğuna inanılmaktadır. Şiddetli bir seyir izleyebilir ve hayatı tehdit edebilir; hafif vakalarda, tekrarlamaya eğilimlidir. Kortikosteroid hormonlarının kullanımı ile tedavide değişken başarı elde edilir.

Eritema nodozum , en yaygın olarak streptokok enfeksiyonu, ilaçlar (özellikle oral kontraseptifler) ve sarkoidoz (granülasyon oluşumu veya skar benzeri doku ile karakterize sistemik bir hastalık) ile ilişkili bir aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Alt bacakların dış yüzeyinde cildin daha derin tabakasında birden fazla, kırmızı, ağrılı nodülün aniden başlaması ile anlaşılır. Çoğu zaman genç kadınları etkiler. Nodüller genellikle birkaç haftalık bir süre boyunca kendiliğinden kaybolur. Nüksler nadirdir. Tedavi genellikle altta yatan nedendir ve tam yatak istirahati, oral salisilatlar ve - sarkoidoz tedavisinde sistemik kortikosteroidleri içerebilir.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.