You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Evde sağlık birimi covid tavan ek ödemesini faiziyle aldı

Evde sağlık birimi covid tavan ek ödemesini faiziyle aldı

Genel müdür
Evde sağlık birimi covid tavan ek ödemesini faiziyle aldı
Evde Sağlık Biriminde Çalışan Hemşirenin Covid Ek Ödemesi Talebi için DavasıKütahya’da Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görevli olan ve koronavirüs hastalarına da hizmet veren hemşire K.S., “tavandan ek ödeme yapılması” talebiyle açtığı davayı kazandı.

      
Kütahya’da Evde Sağlık Hizmetleri biriminde görevli hemşire K.S., idareden kendisinin de koronavirüs hastalarına hizmet ettiğini bildirerek, COVID-19 hizmeti sunan sağlık personeline yapılan tavandan ek ödemenin kendisine de yapılmasını talep etti.


Bu durum karşısında idare, “Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Müdürlüğü’nün 08.04.2020 tarihli ve 280 sayılı yazısında evde sağlık hizmetleri biriminin tavan katsayısı üzerinden ek ödeme yapılacaklar arasında yer almadığını” kaydederek, hemşirenin talebini ret etti.


Sağlık-Sen, talebin ret edilmesi üzerine üyesi olan hemşire adına Kütahya İdare Mahkemesi’ne konuyla ilgili dava açtı. Açılan dava neticesinde yerel mahkeme hemşirenin tavandan ek ödeme talebini haklı buldu. Mahkeme verdiği kararda, “Hemşirenin pandemi döneminde vermiş olduğu hizmetlerine karşılık tavandan ek ödemesini yasal faiziyle birlikte almaya hak kazandığını” belirtti.

Karar gerekçesinde, “Bakanlık yazısında her ne kadar evde sağlık hizmetleri biriminin doğrudan adı geçmese de kişinin pandemi alanında çalışmalarının sabit olduğu ve bu sebeple ek ödemelere hak kazanması gerektiği” vurgulandı.Kaynak; sağlık sen
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.