Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Gastroesophageal reflux/özefagel reflü

Konu

#1
Gastroözofageal reflü hastalığı veya GERD , yemek borusu ve mide arasındaki kas halkası olan alt özofagus sfinkterini (LES) etkileyen bir sindirim bozukluğudur . Hamile kadınlar da dahil olmak üzere birçok insan GERD'nin neden olduğu mide ekşimesi veya asit hazımsızlığından muzdariptir . Doktorlar, bazı insanların hiatal herni adı verilen bir durum nedeniyle GERD'den muzdarip olduğuna inanıyorlar . Çoğu durumda, GERD diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile hafifletilebilir; ancak, bazı insanlar ilaç veya ameliyat gerektirebilir .

Gastroözofageal Reflü Nedir?

Gastroözofageal, mide ve özofagus anlamına gelir . Reflü; Geri akış, geri akmak veya geri dönmek anlamına gelir. Bu nedenle, gastroözofageal reflü, mide içeriğinin yemek borusuna geri dönmesidir.

Normal sindirimde, alt özofagus sfinkteri (LES), yiyeceklerin mideye geçmesine izin vermek için açılır ve gıda ve asidik mide sularının yemek borusuna geri akmasını önlemek için kapanır. Gastroözofageal reflü, LES zayıf olduğunda veya uygun olmayan şekilde gevşediğinde, mide içeriğinin yemek borusuna akmasına izin verir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task