Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Glomerulosclerosis/glomeruloskleroz

Konu

#1
Glomerüloskleroz nedir?

Glomerüloskleroz, glomerüller adı verilen böbreklerdeki küçük kan damarlarında skar oluşturur. Bunlar böbreklerdeki idrarı kandan süzen küçük birimlerdir.

Glomerülosklerozun nedeni nedir?

Glomerüloskleroz çocuklarda veya yetişkinlerde gelişebilir. Farklı böbrek problemlerinden ve diyabetten kaynaklanabilir.

Glomerülosklerozun belirtileri nelerdir?

Glomerülosklerozun erken evreleri herhangi bir semptom göstermeyebilir. Bu durumun en önemli işareti idrardaki proteindir (proteinüri). Bu genellikle rutin bir muayene sırasında bulunur. Çok miktarda protein kaybı ayak bileklerinde şişmeye neden olabilir. Karında sıvı birikmesine, kabarık gözlere veya geniş yayılmış sıvı birikmesine de neden olabilir. Şiddetli proteinüri, son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) gelişeceği anlamına gelebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da