Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemiplegia/hemipleji

Konu

#1
Yan inme. Vücudun yarısının tam ya da kısmi paralizisi, felç.

Hemipleji , vücudun bir tarafında alt yüz, kol ve bacak kaslarının felci . Hemipleji en yaygın neden inmedir.

Kortikospinal yollar alt omurilikten serebral kortekse uzanır . Beyin sapında kesilir veya çaprazlanırlar ; bu nedenle, sağdaki hasarserebral yarımküre vücudun sol tarafında felç ile sonuçlanır. Sağ elini kullanan bir kişinin sol yarıküresinde hasar da afazi ile sonuçlanabilir . Hemiplejinin diğer nedenleri arasında omurilik yaralanması gibi travma ; beyin tümörleri ; ve beyin enfeksiyonları vardır.

Hemipleji, altta yatan nedenin ele alınması ve motor fonksiyonun iyileşmesi için çeşitli tedavi formları ile tedavi edilir. Özellikle, hemiparetik bir uzuvdaki motor fonksiyon fizik tedavi ve ayna terapisi ile geliştirilebilir. Ayna terapisinde, hastanın etkilenen uzvun görüşünü bloke ederken etkilenmemiş uzvun yanına bir ayna yerleştirmek , etkilenen uzvun normal çalıştığı yanılsamasına yol açarak iyileşme kazanımlarına yol açabilir. Bazı durumlarda, nörolojik hasarı düzeltmek için cerrahi kullanılabilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da