Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemolysis/hemoliz

Konu

#1
Alyuvarların yıkılması, parçalanması ve hemoglobinin serbest kalması.

Hemoliz, kırmızı kan hücrelerinin tahrip edilmesidir . Hemoliz farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir ve hemoglobinin kan dolaşımına salınmasına neden olur . Normal kırmızı kan hücrelerinin (eritrositler) yaklaşık 120 günlük bir ömrü vardır. Öldükten sonra parçalanırlar ve dalak tarafından dolaşımdan uzaklaştırılırlar. 

Bazı tıbbi durumlarda veya bazı ilaçları almanın bir sonucu olarak, kırmızı kan hücrelerinin bu parçalanması artar. Kırmızı hücreler , yapay kalp kapakçıkları veya kalp-akciğer baypas gibi mekanik hasar nedeniyle parçalanabilir ; veya hücrelerin kendisindeki kusurlar nedeniyle yok edilebilirler. Hemoliz ile ilişkili ilaçlar arasında asetaminofen , penisilin bulunur ve diğer ağrı kesici ilaçlar. 

Hemolitik anemi , kırmızı kan hücrelerinin aşırı yıkımından kaynaklanan anemiyi ifade etmek için kullanılan terimdir .
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task