You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşire Günseli Uğur'un uzaklaştırma alması

Hemşire Günseli Uğur'un uzaklaştırma alması

Genel müdür
Hemşire Günseli Uğur'un uzaklaştırma alması
Bir süredir karşıma çıkan bir haber bu, zaman zaman biz de ek ödemelerin düzgün yatmadığından, adaletsiz dağıtıldığından, iş yükünün fazla olduğundan vesaire bahsediyoruz. 

Bu konuda ona benziyor ama okuyabildiğim yer sayısı az idi,

Genel manada okuduklarımı paylaşmak istedim, başka bildiklerinizi de siz ekleyebilirsiniz.


Anladığım kadarı ile Tıp bayramında Covid den vefat eden sağlık çalışanları adına bir saygı duruşu yapıyorlar. Bu olaydan sonra açığa alınıyorlar.


Alıntı:Dokuz Eylül Üniversitesi’nde çalışan sıhhat işçileri, 1-14 Mart Tıp Haftası hasebiyle hastane kantininde korona virüsü nedeniyle vefat eden tüm sıhhat işçileri için herkesi 1 dakikalık hürmet duruşuna davet etti. Hürmet duruşuna çok sayıda sıhhat çalışanı katıldı

Olaydan iki saat sonra rektörlük hürmet duruşuna katılanlar hakkında soruşturma başlattı. Lakin kimler için soruşturma başlatıldığı ve soruşturmanın münasebeti iki gün sonra açıklandı. İdare hürmet duruşunu “İçişleri Bakanlığı ve Vilayet Hıfzıssıha kararlarına aykırı” buldu. Başhekim Semih Küçükgüçlü imzası ile rektörlüğe gönderilen yazıdaki uzaklaştırma münasebetleri ise dikkat çekti. Yazıda iki hemşireler Günseli Uğur ve Dilek Sert yöneltilen suçlamalar şöyle:

– Pandemi kurallarına uymayarak sıhhat çalışanlarının sıhhatini tehlikeye sokmak.

– Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak.

– Devletin oluşturduğu sıhhat siyasetlerine ve toplumsal hizmetlere karşı gelmek.

İki hemşire bu suçlamalarla misyonlarından uzaklaştırıldı.


Kaynak;https://habert7.com/iki-hemsire-ulke-butunlugu-icin-gorevden-uzaklastirilmis/
Galiba olaydan sonra önce başka bir görevlendirme veriliyor hemşireyeAlıntı:Ek ödemelerle ilgili hastanedeki eylemlere katılan sağlık emekçilerine soruşturma açıldığı vurgulanan açıklamada, izinde olan sağlık emekçilerine bile görev yerini terk etmekten kaynaklı soruşturma açıldığı belirtildi.


“KABUL EDİLİR BİR GÖREVLENDİRME DEĞİL”

BirGün’den Berkay Sağol’un haberine göre, SES İzmir Şube Eş Başkanı Nursel Yücesoy, açıklamasında “Günseli Uğur, 15 yıldır Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi’nin değişik birimlerinde özveri ile görevini yapmış sağlık emekçisi bir Hemşiredir. Sendika işyeri temsilcisinin başlıca görevi çalışanların sorunlarını dile getirmesi, bunları gerekli mercilerle paylaşmasıdır. Yine bir sağlık emekçisi olarak halk sağlığı için hem de emekçilerin hakları için üzerine düşen görevini tam olarak yapmıştır. Görevlendirme adı altında, salgının erken gevşetilen kurallar nedeniyle sönümlenmeden yeniden daha da hızlı yayılmaya başlamış olduğu bu dönemde, bunu normal bir görevlendirme olarak düşünmemiz olanaksızdır. Hastanelerde bu kadar hemşire açığı varken, sağlıkçılarda tükenmişlik zirvede iken geçici görevle hastanelerden personel çekilmesi kabul edilir bir görevlendirme değildir” ifadelerine yer verdi.


Kaynak; https://ulak.news/haber_saglikcilardan-g...71405.html

Kaynak; http://www.gercekizmir.com/haber/Ses-Izm...edir/84289
Daha sonra olay gündeme taşınıyor


Alıntı:Saygı duruşu gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan hemşireler Meclis gündeminde: “Derhal boşaltın o koltukları!”

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, hayatını kaybeden sağlık çalışanları için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunmalarının ardından "Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” gerekçesiyle görevden uzaklaştırılan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi hemşireleri Günseli Uğur ve Arzu Sert'in durumunu TBMM'ye taşıdı. CHP'li Kılıç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya “İki hemşirenin yemekhanede 1 dakikalık saygı duruşuyla koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin birlik ve bütünlüğünü tehdit edebileceğini düşünüp de soruşturma başlatabiliyorsanız kimse kusura bakmasın ama o koltukları derhal boşaltın" diye seslendi.


Kaynak; https://www.gazeteruzgarli.com/saygi-dur...oltuklari/


Daha sonra açığa alınıyor


Alıntı:DEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden sağlık emekçilerini anan hemşireler 8 Mart tarihinde açığa alındı. Başhekimlik açığa alma sebebini, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” olarak açıkladı.


Kaynak; http://gazete.alinteri2.com/deude-sendik...mek-de-sucGazeteye sanırım konusuyor haber yapıyorlar, gene sorusturma yiyor


Alıntı:Hemşire Günseli Uğur hakkında gazeteye demeç vermekten soruşturma açıldı

Hemşire Günseli Uğur İzmir'de İz Gazete’ye demeç verdiği için hakkında disiplin soruşturması açıldığını söyledi.


Kaynak; https://www.yerelingundemi.com/gundem/48...rma-acildi
Bunlar tabi konuşuldu edildi, sonra bırakıldı.

Ne oldu nasıl oldu ben pek anlamadım ama bu günlerde konuyla ilgili gelen haber de şöyleAlıntı:Pandemi sürecinde sağlık emekçilerinin yaşadığı sıkıntıyı dile getiren Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi (DEÜ) SES İşyeri Temsilcisi Günseli Uğur hakkında verilen görevden uzaklaştırma kararı, süresiz şekilde uzatıldı. Sosyal mesafeye uymadığı gerekçesiyle verilen idari para cezası için de açtığı iptal davasının reddine karar verildi.

Kaynak; https://www.evrensel.net/haber/434893/he...z-uzatildi
Kaynaklar hep yerel kaynaklar gibi, pek haberini bir yerde göremedim.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.