You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşire kadın doğum ve çocuk soruları pdf

Hemşire kadın doğum ve çocuk soruları pdf

Genel müdür
Hemşire kadın doğum ve çocuk soruları pdf
1. Bir doğum sonrası hasta var; 30 saat doğum ve 24 saat süreyle rüptüre membranlar vardı. Hemşire aşağıdakilerden hangisi için tetikte olur?
A. Endometritis
B. Endometriozis
C. Salpenjit
D. Pelvik tromboflebit

2. Gebeliğin 36. haftasındaki bir hastaya, amniyosentezden önce rutin ultrason yapılması planlanır. Hastaya ultrasonun amacını öğrettikten sonra, aşağıdaki hasta ifadelerinden hangisi hemşireye hastanın daha fazla talimata ihtiyacı olduğunu gösterir?

A. Ultrason, plasentanın yerini tespit etmeye yardımcı olacaktır
B.Ultrason , göbek kordonu boyunca kan akışını tanımlar
C. Test, iğnenin nereye yerleştirileceğini belirleyecektir
D.Ultrason, bir amniyotik sıvı havuzunu tespit eder


3. Doğum sonrası hasta tromboflebit için heparin alırken, hasta heparin tedavisine bağlı komplikasyonlar geliştirirse hemşire aşağıdaki ilaçlardan hangisini uygulamayı bekler?

A. kalsiyum glukonat
B. Protamin sülfat
C metilergonovin (meterjin)
D. nitrofurantoin (Macrodantin)

4. Sarılık tedavisi için fototerapi gören 3 günlük bir yenidoğana bakarken, hemşire aşağıdakilerden hangisini yapmayı bekler?

A. Yenidoğanı 6 saatte bir çevirin
B. Anneyi emzirmeyi bırakmaya teşvik edin
C. Cildin rengi bronzlaşırsa doktoru bilgilendirin
D. Hayati belirtileri her 2-4 saatte bir kontrol edin
.......


Cevaplar


26. Cevap: D. Mide bulantısı ve Kusma

Bethanechol mide bulantısı, geğirme, kusma, bağırsak krampları ve ishale neden olabilecek GI motilitesini artıracaktır .

Seçenek A: Peristalsis azalmak yerine artar.
Seçenek B: Yüksek doz bethanechol ile kardiyovasküler yanıtlar arasında vazodilatasyon, azalmış kardiyak hız ve hipotansiyona neden olabilecek kardiyak kontraksiyon kuvvetinin azalması yer alabilir .
Seçenek C: Salya veya terleme yavaşça artabilir.
27. Cevap: D. Geçiş aşaması

1 ila 3 saat süren geçiş aşaması, doğum eyleminin ilk aşamasının en kısa ama en zor kısmıdır. Bu aşama, her 1 ½ ila 2 dakikada bir meydana gelen ve 45 ila 90 saniye süren yoğun uterus kasılmaları ile karakterizedir.

Seçenek A: Aktif aşama 4 ½ ila 6 saat sürer; orta derecede yoğun başlayan, güçlenen ve yaklaşık 60 saniye süren kasılmalarla karakterizedir.
Seçenek B: Tam aşama, doğumun ilk değil ikinci aşamasında gerçekleşir.
Seçenek C: Gizli aşama 5 ila 8 saat sürer ve hafif, kısa, düzensiz kasılmalarla işaretlenir.
28. Cevap: B. Beslemeden önce meme uçlarını sağılmış sütle yağlayın

Emziren bir hastada meme başı ağrısını hafifletmeye yardımcı olan önlemler arasında emzirmeden önce birkaç damla sağılmış süt ile meme uçlarının yağlanması, beslenmeden hemen önce buz kompresinin uygulanması, emzirmeden sonra meme uçlarının havayla kurumasına izin verilmesi ve meme uçlarında sabun kullanımından kaçınılması yer alır.

29. Cevap: B. 16 ila 20 haftalık gebelik arasında

Hamile bir kadın genellikle 16 ila 20. gebelik haftası arasında fetal hareketi ( hızlanma ) tespit edebilir . 16 haftadan önce fetüs, kadının hareketi algılayabileceği kadar gelişmemiştir. 20 hafta sonra, fetüs sürekli olarak kilo almaya devam eder, akciğerler sürfaktan üretmeye başlar, beyin büyük ölçüde oluşur ve omuriliğin miyelinasyonu başlar.

30. Cevap: A. Parlak kırmızı kan

Lochia asla büyük pıhtılar, doku parçaları veya zarlar içermemelidir. Kötü bir koku, lochia'nın yokluğu gibi enfeksiyona işaret edebilir.Toplam 30 sorudan oluşan kadın doğum ve çocuk hastalıkları vize, final soruları ve açıklamalı cevapları... 

PDF şeklinde size sunulmuştur...


İNDİR
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.