You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşirelerin Coronavirüs Hakkında Bilmeleri Gerekenler (COVID-19)

Hemşirelerin Coronavirüs Hakkında Bilmeleri Gerekenler (COVID-19)

Admin
Hemşirelerin Coronavirüs Hakkında Bilmeleri Gerekenler (COVID-19)
  Merhabalar Değerli MediForum Ailesi
  Şimdiye kadar CDC (ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi) hafif ile şiddetli solunum semptomlarına neden olduğunu neden olduğunu söylüyor.
  
  -Ateş
  -Öksürük
  -Nefes Darlığı

  Virüse maruz kaldıktan sonra, iki gün kadar kısa bir sürede veya iki hafta kadar uzun bir süre semptomlar meydana geleceği düşünülmektedir.Virüs, pnömoni (zatürre) ve böbrek yetmezliği gibi diğer komplikasyonlara yol açtığında ölümcül olabilir.
  İyi el hijyeni ve standart kişisel koruyucu ekipman önlemlerini uygulamaya devam etmenizi öneririz. 
[Resim: n69iL8.jpg]

  Peki dünyada sağlık hizmeti veren hemşireler nasıl etkileniyor ?
  Uluslararası Hemşirelik Birliği(ICN) , Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile birlikte,virüsün etkilenen bölgelerdeki hastalara bakım veren hemşireler üzerindeki etkisi olduğunu belirtti.Önümüzdeki haftalarda DSÖ, virüsten etkilenen insanlara bakan sağlık personelinin ruh sağlığını destekleme konusunda rehberlik etmeyi planlamaktadır. ICN bir açıklamada, “Birçok hemşire, uzun stresli vardiyalar şeklinde çalışacak,mümkün olan en yüksek kalitede bakım sunmaya devam edebilmeleri için ruh sağlıkları son derece önemlidir'' dedi.
[Resim: n66Zk8.jpg]

  Hemşireler Nasıl Korunabilir?
  Şu anda CDC ,virüs için aşı veya tedavi olmadığını açıklamaktadır.Sadece koruyucu önlemlerle sınırlıdır.Herhangi bir şüpheli solunum virüsü vakasında (grip gibi), hastanenizin enfekte olduğundan şüphelenilen hastalar için yüz maskeleri kullanma protokolünü izlemelisiniz.Her şeyden önce, uygun el yıkama her zaman yapabileceğiniz en önemli önlemdir.Bilinen veya şüphelenilen COVİD-19 kriterlerini karşılayan bir hastaya sahipseniz, CDC, standart temas ve havadan alınan önlemlerin tüm sağlık çalışanları tarafından kullanılması gerektiğini ve hastanın hava enfeksiyon izolasyon odası'na (AIIR)yerleştirilmesi gerektiğini söylüyor ya da bir AIIR bulunan bir tesise nakledilmeli.Bunlardan hiçbirinin mevcut olmaması durumunda, hastanın havanın yeniden sirküle edilmediği bir odada mümkün olduğunca izole edilmesini ve kendilerine cerrahi bir yüz maskesi takılmasını tavsiye eder.

  Her şeyden önce, CDC hemşirelere doktorlara ve tüm sağlık çalışanlarına virüsün yayılmasını durdurmak ve kendilerini korumak için yapabileceği en önemli şeyin sabun kullanmak da dahil olmak üzere uygun el yıkama tekniklerini uygulamaya devam etmek olduğunu hatırlatıyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.