You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Hemşirelik Nedir Ne İçin Vardır ?

Hemşirelik Nedir Ne İçin Vardır ?

Admin
Hemşirelik Nedir Ne İçin Vardır ?
Merhaba Değerli MediForum Ailesi
   
  Bugün sizlerle mensubu olduğum meslek olan hemşirelik mesleği üstünde konuşacağız.
  [Resim: n7ibef.png]

  Peki Hemşirelik Nedir?
  
  Hastanın sağlıklı olma yolunda olan sürecin temel yapı taşlarındandır.Sağlık bakımına muhtaç biri olduğunda hemşireler bireyin ihtiyaçlarını belirlemek,korumak ve yerine getirmek için yorulmadan çalışırlar.Şefkat ve özveriyle beraber toplumun ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli gelişen ve gelişime açık olan son derece uzmanlaşmış bir profesyonel bir meslek grubu.Kritik sağlık sorunları hakkında en doğru teşhislerin yapılmasını, halkın sürekli eğitimine kadar; hemşireler halk sağlığının korunmasında vazgeçilmezdir.

  Hemşirelik hem sanat hem de bilim olarak tanımlanabilir.Bir kalp ve bir beyin gibi. Kalbinde insan onuruna temel bir saygı ve hastanın ihtiyaçları için bir sezgisel beceri yatar.Beyinde ise sezgisel beceriler ile elde edilen verilerin uygulanmasını bilimin önderliğin de uygulamak yatar.Hemşirelik mesleğindeki çok çeşitli uzmanlık ve yetenek isteyen beceriler nedeniyle her hemşirenin kendine özgü güçlü yanları, tutkuları ve uzmanlıkları olacaktır.

  Bununla birlikte,hemşireliğin birleştirici bir yanı vardır.Bir hastayı değerlendirirken hemşireler sadece test sonuçlarını dikkate almazlar.Hemşirelik sürecinde örneklendirilen eleştirel düşünme yoluyla hemşireler kanılarını, hastanın biyolojik, fiziksel ve davranışsal gereksinimlerinin kişisel deneyimleriyle bütünleştirmek için kullanırlar.Bu, şehir hastanesinden toplum sağlığı merkezine kadar her hastanın kim olduklarına veya nerede olabileceklerine bakılmaksızın mümkün olan en iyi bakımı alır.

[Resim: n7if1b.png]

  Hemşireler Tam Olarak Ne Yapar?

  Hemşirelik kadar meslek içerisinde çeşitli bir alana sahip olduğu için tipik veya spesifik bir cevap yoktur.Sorumlulukları akut tedavi kararları vermekten tutun okullarda aşı sağlamaya kadar değişebilir.Her rolün temel birleştirici özelliği hemşire olmak için gereken beceri ve dürtüdür.Hastaların davranışları ve bilgi temelli uzmanlıklarının uzun süreli izlenmesi yoluyla hemşireler hastanın refahı hakkında her şeyi kapsayan bir görüş almak için en iyi şekilde okullarda yetiştirilir.

Bir daha ki yazımda bir hemşirenin sorumlulukları,hemşire olmak için hangi eğitimleri almak gerektiğini,bir hemşirede aranan nitelikleri ele alacağız...
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.