Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hemşirelikte Yüksek Lisans?

Konu

Star #1
Merhaba mediform ailesi, hemşirelik mezunuyum 2 aydır devlet hastanesinde çalışmaktayım ve kendimi geliştirme fikrim beni hiç bırakmadı. Yüksek Lisans yapmak istiyorum. Karşıma Hemşirelik Mezunu şartı aranan İç hastalıkları Hemşireliği ve Fizyoloji alanında yüksek lisans yapmak için başvuru şansım var. Fizyoloji gerçekten istediğim bölüm fakat bu konuda pek fikir sahibi değilim, açıkçası pek fizyoloji alanı için hemşirelik mezunu şartı olan ilan da nadir gördüm sizce bir hemşirelik mezunu olarak hangi bölümü neden tercih etmeliyim ya da iki bölümün avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi verebilir misiniz? 🤗
Cevapla
#2
Merhaba öncelikle size iç hastalıkları hemşireliğinde yüksek lisans ile ilgili kısa açıklayıcı bir bilgi paylaşayım link olarak;

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]

Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#3
Sorunuza gelecek olursam;

Hemşirelikte uzmanlık ve bunun geleceği oldukça yeni gündeme gelen bir konu. Ana branşlarda dahi mezunlarımız uzmanlık sorunu yaşıyor bazen. Ama bu demek değildir ki aman ne gerek var yapmayalım. Elbette yapacağız.

Bana göre şimdilik fizyoloji yerine iç hastalıkları hemşireliği uzmanlık açısından daha iyi, doktorası daha kolay bulunur, ilerlemesi daha kolaydır.

Fizyoloji zor bulursun, buldun diyelim çok fazla başka branşlar ile beraber okur ve hatta bölüme girmek için çeşitli branşlardaki kişiler ile yarışmak durumunda kalırsın. Ayrıca hemşire olarak bu bölümde uzmanlık alman da çok zor olur. Alanın değil diyebilirler.

Ama iç hastalıkları gibi ana bir branşta uzmanlığını alman çok daha kolay olur, ayrıca doktora bölümleri de bulabilir okumaya devam edebilirsin. Akademisyen olayım dediğinde de iç hastalıkları lisansüstü eğitimi arayan üniversiteler daha çoktur.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#4
Teşekkür ederim, fikir ve paylaşımlarınız önemli benim için. İç hastalıklarını sürekli düşündüm istiyorum da ama aklımın bir köşesinde fizyoloji var evet alanı hemşirelik açısından biraz zor ve rekabet edeceğim kesim daha geniş, hemşirelik dışı çoğu da farkındayım. İç hastalıkları Hemşireliği yüksek lisansı hakkında bilgim yüksek lisans yapmayı isteyeceğim kadar var fakat fizyoloji alanında yüksek lisans hakkında hiçbir bilgim yok dediğim gibi biraz alan geniş olduğundan, bu konuda fikriniz bilginiz varsa öğrenebilir miyim? Fizyoloji neyi kapsar, bizleri neler bekler, bizlerden neler beklenir, alanda yükselebilirsek ders ve Araştırmalarımızı hangi bölümlerle paylaşabiliriz? 🤗
Cevapla
#5
Alıntı:Tıbbi Fizyoloji Yüksek Lisans programının amacı tıbbi fizyoloji alanında, belirli bir bilgi ve beceri birikimine sahip, bilimsel araştırma yapmasını, bilgiye erişme, bilgiyi değerlendirme ve yorumlama yeteneğini kazanmış, evrensel bilim insanının etik ve sosyal niteliklerini taşıyan bilim uzmanı yetiştirmektir. Yüksek lisans öğrenimi yapan öğrenci, ders, seminer ve uygulama çalışmalarına ek olarak bir tez çalışması hazırlar. Öğrenim süresi 2 yıldır.

Fizyoloji Yüksek Lisans / Doktora Programı mezunları tüm üniversitelerin Tıp Fakülteleri Fizyoloji Anabilim Dallarında akademik kadroda yer alabilirler. Kamu kurumları veya özel sektörde sağlık alanındaki projeleri yürütebilirler. Ayrıca bazı mezunlarımız gibi yurtdışında çeşitli üniversite veya araştırma birimlerinde çalışmalarına devam edebilirler.

Bölümümüzde başlıca hemoreoloji, düz kas fizyolojisi, mitokondri fizyolojisi, elektrofizyoloji, nörofizyoloji (EEG, uyku, öğrenme), moleküler fizyoloji, stres ve apoptotik mekanizmalar, oksidatif stres, duyu fizyolojisi konularında çalışmalar yapılmaktadır. Deney hayvanı için ameliyathane, moleküler fizyoloji, izole organ, hemoreoloji, nörofizyoloji, solunum-dolaşım laboratuvarları ve bir öğrenci laboratuvarımız bulunmaktadır.

Lisansüstü eğitim programlarının dili Türkçe'dir. Ancak, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitü Kurulunun önerisi ve Senatonun kararı ile yabancı dilde programlar açılabilir. Tez çalışmasının dili program dilidir; Enstitü Yönetim Kurulunun kararı ile farklı bir dilde yapılabilir.Aslında evet fizyolojinin alanı çok geniştir yukarıdaki alıntıda bahsettiği gibi çeşitli alanları var ama,,,

Bu işlerin en güzeli tıp doktorları tarafından yapılan fizyoloji uzmanlığındadır.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#6
Fizyoloji Yüksek Lisans Programı mezunları üniversitelerin Fizyoloji Anabilim Dallarında akademik kadroda yer alabilir, doktora programına başvurabilirler. Yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli üniversiteler veya araştırma birimlerinde çalışmalarına devam edebilirler.

Bu kadar.....
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task