You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Herkes İçin Sağlık Film Festivali

Herkes İçin Sağlık Film Festivali

Genel müdür
Herkes İçin Sağlık Film Festivali
[Resim: girl-film-festival-with-who-and-festival...-1920v.png]28 Ekim 2021'den 30 Ocak 2022'ye kadar açık olan 3. kısa film çağrısıFilmler, bu festivalin sağlığın geliştirilmesine ve sağlıkla ilgili eğitime katkıda bulunmayı amaçlaması için farkındalık yaratmanın, anlayışı geliştirmenin ve eylemi teşvik etmenin güçlü bir yoludur.

DSÖ  Herkes İçin Sağlık Film Festivali  , dünyanın dört bir yanından bağımsız film yapımcılarını, yapım şirketlerini, kamu kurumlarını, STK'ları, toplulukları, öğrencileri ve film okullarını sağlık konulu orijinal kısa filmlerini sunmaya davet ediyor. Festivalin amacı, küresel sağlık sorunlarını desteklemek için yeni nesil film ve video yenilikçilerini işe almaktır.


Yarışma kategorileri, ödüller, festival kuralları ve uygunluk kriterleri

Yarışma kategorileri ve ödüller: Bir kısa film gönderirken, filmin telif hakkı sahibi, DSÖ'nün On Üçüncü Genel Çalışma Programında (GPW13) belirtilen küresel sağlık hedefleriyle ilgili olarak aşağıda açıklanan üç yarışma kategorisi arasından birini  seçmelidir . Aşağıda belirtilen ödüllerin her kazananı, bir kupa, bir sertifika ve WHO'dan bir hibe alacak,

Evrensel sağlık sigortası (UHC) –  ruh sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar (BOH'ler) ve acil durumların bir parçası olmayan bulaşıcı hastalıklarla bağlantılı diğer UHC hikayeleri hakkında filmler;

Sağlıkla ilgili acil durumlar  – COVID-19, Ebola, afet yardımı ve çatışma ortamlarında sağlık gibi acil sağlık durumları hakkında filmler;

Daha iyi sağlık ve esenlik  – beslenme, sanitasyon, kirlilik, cinsiyet gibi sağlığın çevresel ve sosyal belirleyicileri hakkında ve/veya sağlığın teşviki ve geliştirilmesi veya sağlık eğitimi hakkında filmler.


Bu üç GRAND PRIX kategorisinin her biri için adaylar, üç ila sekiz dakika uzunluğunda kısa belgeseller, kurmaca filmler veya animasyon filmler sunabilirler.

Ek olarak, GRAND PRIX almayan bazı kısa listedeki videolara üç özel ödül verilir. 2022'de üç özel ödül şunları içeriyor:

Sağlıkta İnovasyon Özel Ödülü  - insanların sağlığı ve refahı üzerinde kanıtlanmış olumlu etkisi olan bir veya daha fazla yenilikçi çözüm sunan filmler. Bunlar, sosyal yenilikleri (örneğin, yeni veya geliştirilmiş yaklaşımlar veya çalışma yöntemleri); dijital çözümler; ve sağlığı ve esenliği destekleyen yeni teknolojik çözümler – veya bunların bir kombinasyonu –. Sağlık alanındaki yeniliklerin, insanların sağlık ihtiyaçlarını karşılama ve en savunmasız ortamlar da dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerindeki yaşamları olumlu yönde değiştirme potansiyeline sahip olduğunu gösteren hikayeler arıyoruz. DSÖ'nün Sağlık İnovasyonu konusundaki çalışmaları hakkında daha fazla bilgiyi  burada bulabilirsiniz .

Festival kurallarımız gereği, yeni bir ürün, cihaz veya özel iş hizmeti için reklam veren ticari/kurumsal filmlerin seçilmeyeceğini lütfen unutmayın.
Rehabilitasyon Özel Ödülü  - rehabilitasyonun insanların yaşamları üzerindeki yaşamı değiştiren etkileri hakkında hikayeler anlatan filmler. Rehabilitasyon, bir sağlık durumunun kişinin günlük yaşamı üzerindeki etkisini ele alır ve insanların eğitim, iş ve anlamlı yaşam rollerine katılmaya devam ederken mümkün olduğunca bağımsız kalmalarını sağlar. Çoğu insan, ister yaralanma, hastalık, hastalık veya yaşla birlikte işlevde düşüş yaşasın, hayatlarının bir noktasında rehabilitasyona ihtiyaç duyacaktır. COVID-19, bulaşıcı hastalıkları olan kişilerin bakımının sürekliliğinde rehabilitasyonun da gerekli olduğunu vurgulamaktadır.

Çok sayıda ülke mevcut rehabilitasyon ihtiyaçlarına cevap verecek donanıma sahip değildir. DSÖ, sağlık sistemlerinde rehabilitasyonun güçlendirilmesi için çalışmaktadır. DSÖ'nün çalışmaları ve rehabilitasyonla ilgili tavsiyeleri hakkında daha fazla bilgiyi  burada bulabilirsiniz .

Öğrenci film ödülü - Filmlerin üniversite eğitimleri sırasında yapıldığını haklı çıkarabilen öğrenciler tarafından üretilen filmler.

Resmi seçim: 60'ın üzerinde kısa filmden oluşan yeni bir dizi Nisan 2022'de WHO YouTube kanalı ve WHO film festivali ana sayfası aracılığıyla halka sunulacak .
DSÖ, aşağıdaki kısa listelere göre 2021'de 56 ve 2020'de 65 film seçti:Detaylar ; https://www.who.int/initiatives/the-heal...m-festival
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.