Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Konu

Star #1
[Resim: 030320192034081633925_2.jpg]

Bir kez olursa komik, iki kez komik sayılır ve fazlası genellikle sinir bozucudur. 

Hepimizi hıçkırık tutar, ama gerçekte nereden geldiklerini biliyor musunuz? Onlar hıçkırık; ağzından kaçabilecek tuhaf küçük sesler .

Hıçkırık,  Normalde diyafram akciğerlerinize hava almak için soluduğunuzda aşağı çekilir ve ardından soluk verdiğinizde gevşer, böylece hava burnunuzdan ve ağzınızdan çıkmak için ciğerlerinizden geri akabilir .

Fakat bir şey diyaframınızı tahriş ederse, spazm yapabilir ve aniden boğaza, ses tellerinize havanın çarpması; ses tellerinizi aniden yakınlaştırarak belirgin “hic!” Sesini oluşturur.


Hıçkırıklar Neden Olur?

Hıçkırıklar birçok nedenden dolayı olabilir - bazıları fiziksel, bazıları duygusaldır. Çünkü asıl tahriş, beyni diyaframa bağlayan sinirde meydana gelir . Bazı yaygın nedenler şunlardır:
  • Çok fazla ya da çok hızlı yemek
  • Gergin veya heyecanlı hissetmek
  • Gazlı içecekler veya çok fazla alkol içmek
  • Stres
  • Sıcaklıkta ani bir değişiklik
  • Şeker emerken veya sakız çiğnerken havanın yutulması

Uzun Süreli Hıçkırıklar

Hıçkırıklar genellikle geçicidir, ancak nadir durumlarda, bir süre devam ederler. Genelde diyaframa bağlı sinirlerde hasar . Bir boğaz ağrısı bu sinirleri etkileyebilir ve daha ciddi vakalarda, bir tümör, guatr veya kist bunlara zarar verebilir.

Merkezi sinir sistemi gibi hastalıklar (ensefalit veya menenjit) veya metabolik bozukluklar (diyabet ya da böbrek yetmezliği), Steroidler veya bazı sakinleştiriciler gibi ilaçlar da uzun süreli hıçkırıkları tetikleyebilir.

2 günden fazla bir süredir hıçkırıyorsanız veya yemek yeme, nefes alma, uyuma sıkıntısına neden olacak kadar şiddetli ise doktorunuza başvurun.

Ayrıca, mide ağrısı , ateş, nefes darlığı, kusma veya öksürük ile beraber hıçkırık var ise gene doktorunuza başvurun.


Hıçkırık Nasıl Durdurulur?

Baş aşağı sarkmak ya da bir arkadaşının korkutması ile hıçkırıklarınızın durmasını sağlayacağınızı düşünüyorsanız, sizi hayal kırıklığına uğratmak istemem ama maalesef efsane bunlar. 

Bununla birlikte, bazı uzmanlar nefesini tutmanın veya kese kağıdı içine solumanın hıçkırığı geçireceğini söylüyor; Her iki teknik de ciğerlerinde karbondioksit biriktirerek diyaframı rahatlatabilir.

Diğer her şey başarısız olursa ve hıçkırıklarınız birkaç gün veya daha uzun süre devam ederse, doktorunuz rahatsız edici hıçkırıklara bir son verebilir mi diye farklı ilaçlar deneyebilir . İyi şanslar!
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task