Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hypercholesterolemia/hiperkolesterolemi

Konu

#1
[Resim: 205091.jpg]

Kolesterol vücutta doğal olarak bulunan yağlı bir maddedir. Birçok hayati işlevi yerine getirir. Vücudun hücrelerini çevreleyen duvarların yapılması gerekir ve belirli hormonlara dönüştürülen temel malzemedir. Vücudunuz ihtiyacınız olan tüm kolesterolü yapar. Sağlıklı kalmak için yeterli kolesterol üretmek için diyetinizde sadece az miktarda yağa ihtiyacınız vardır.

Yediğiniz yağ ve kolesterol bağırsakta emilir ve karaciğere taşınır. Karaciğer yağları kolesterole dönüştürür ve kolesterolü kan dolaşımına bırakır. İki ana kolesterol türü vardır: düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol ("kötü" kolesterol) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ("iyi" kolesterol).

Yüksek LDL kolesterol seviyeleri, arterlerde kolesterol açısından zengin yağ birikintilerinin birikmesi olan ateroskleroz ile bağlantılıdır. Bu, arterlerin daralmasına veya bloke olmasına, hayati organlara, özellikle de kalbe ve beyine kan akışını yavaşlatabilir veya durdurabilir. Kalbi etkileyen ateroskleroz, koroner arter hastalığı olarak adlandırılır ve kalp krizine neden olabilir. Ateroskleroz beyne kan sağlayan arterleri bloke ettiğinde felce neden olabilir.Yüksek seviyelerde HDL kolesterolü olan kişilerin kardiyovasküler hastalık geliştirme olasılığı daha düşüktür. Bununla birlikte, bir kişi hem yüksek HDL hem de yüksek LDL kolesterol seviyesine sahipse, LDL seviyesini düşürmek için yine de tedaviye ihtiyacı olabilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da