Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hyperesthesia/hiperestezi

Konu

#1
Hiperestezi, görme, ses, dokunma ve koku gibi duyularınızın herhangi birinin duyarlılığında bir artıştır. Sadece bir veya tüm duyuları etkileyebilir. Genellikle, bireysel bir duygunun yükselmesine ayrı bir ad verilir. Örneğin, dokunma duyarlılığının artması dokunsal duyarlılık ve ses duyarlılığının artması işitsel duyarlılık olarak adlandırılır.

belirtiler

Hiperestezi belirtileri kişiden kişiye değişir. Hangi duyularınızın etkilendiğine ve ne kadar ciddi olduğuna bağlıdır. Dokunma duyarlılığı olan bazı insanlar sinirleri tetiklendiğinde şiddetli ağrı yaşayabilirler. İşitsel duyarlılığa sahip insanlar, gerçekte böyle bir gürültü yapılmadığında acı verici yüksek sesler duyabilirler. Koku duyarlılığı olan insanlar genellikle gerçekte böyle bir uyaran olmadığında çok çeşitli kokular bildirir. Ve bazı insanlar bu semptomların bir kombinasyonunu yaşayacaklar. Şiddetli vakalarda, hiperestezi sinir sistemini etkileyebilir.


Nedenleri ve risk faktörleri

Hiperestezinin tekil bir nedeni yoktur. Birçok dış uyaran, koşulla bağlantılıdır ve aynı zamanda bir dizi başka koşulla da ilgilidir.

Çok fazla kahve veya alkol içmek, sinir sistemini aşırı uyararak geçici olarak hiperesteziye neden olabilir. Bazı uzmanlar bunun omuriliğin serebrum ve korteks bölgesinin uyarılmasından kaynaklandığına inanmaktadır. Bu, kısa bir süre için artan hassasiyete neden olur.

Deri döküntüleri veya zona hastalığı olan kişilerde dokunma hassasiyeti olabilir. Bu genellikle viral bir enfeksiyondan kaynaklanır ve birkaç gün içinde kendi kendine çözülür.

Sinirler kısmen veya tamamen bozulduğunda, bu da duyusal stimülasyonun artmasına neden olabilir. Sıkıştırma veya yaralanma nedeniyle sinirlerde hasar meydana gelebilir.

B-12 vitamini eksikliği olan kişilerde hiperestezi gelişebilir.

Bu çocuklarda sık rastlanan bir otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) da hiperestezi geliştirmektir.


Tedavi ve yönetim

Hiperestezi tedavisi, altta yatan nedenin ele alınmasına odaklanır. Örneğin, hiperesteziye bir B-12 vitamini eksikliği neden oluyorsa, B-12 takviyeleri reçete edilir. Altta yatan tedaviyi yaptıktan sonra, çoğu insan hiperestezi semptomlarının ortadan kaldırıldığını görecektir.

Beyinde veya omurilikte altta yatan bir sorun varsa, bu uygun şekilde değerlendirilecek ve tedavi edilecektir. Nöbet geçirenlere antikonvülsif ilaç verilebilir. Antianksiyete ilaçları, durumlarıyla ilgili korku ve endişe yaşayanlara verilebilir.

Hiperestezi atak geçiriyorsanız, uyaranlardan arındırılmış karanlık bir odada uzanın. Bu, semptomların daha hızlı geçmesine yardımcı olmalıdır. Sakin olun, derin nefes egzersizleri yapın ve semptomların birkaç saat içinde geçeceğini bilin.

Fizyoterapi, hiperestezi ile ağrı yaşayan insanlar için yararlı olabilir.

Bilişsel davranışçı tedavinin (CBT) herhangi bir uyaranın neden olduğu hoş olmayan tepkileri azaltmada etkili olduğu bilinmektedir.

Hiperestezi olan kişilerin antioksidanlar açısından zengin dengeli bir diyet yemeleri önerilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task