Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hyperhidrosis/hiperhidroz

Konu

#1
Hiperhidroz veya aşırı terleme, çok fazla mutsuzluk üreten yaygın bir bozukluktur.  Koltuk altı sorunları geç ergenlik döneminde başlar, avuç içi ve tek terleme genellikle daha erken başlar, 13 yaş civarında (ortalama olarak). Tedavi edilmezse, bu sorunlar yaşam boyunca devam edebilir.

Terleme utanç vericidir, kıyafetleri lekeler, romantizmi mahveder ve iş ve sosyal etkileşimleri karmaşıklaştırır. Şiddetli vakaların da ciddi pratik sonuçları olabilir, bu da ondan muzdarip insanların kalem tutmasını, araba direksiyonunu tutmasını veya el sıkışmasını zorlaştırabilir.

Hiperhidroz Nedir?

Nörolojik, endokrin , bulaşıcı ve diğer sistemik hastalıklar bazen hiperhidroza neden olabilir, ancak çoğu durumda başka türlü sağlıklı olan insanlarda görülür. Isı ve duygular bazılarında hiperhidrozu tetikleyebilir, ancak hiperhidrozdan muzdarip birçok kişi, ruh hallerine veya hava durumuna bakılmaksızın neredeyse tüm saatlerde terler.

Hiperhidroz Tedavisi Nedir?

Hiperhidrozun nedenleri ve tetikleyicilerinin sistematik bir değerlendirmesi ve ardından tedaviye mantıklı ve kademeli bir yaklaşımla, bu sinir bozucu bozukluğu olan birçok insan bazen iyi sonuçlar ve yaşam kalitesini artırabilir.

Aşırı terlemeyi tedavi etme yaklaşımı genellikle aşağıdaki gibidir:

Düşük dozda metal tuzu (genellikle alüminyum) içeren tezgah üstü antiperspirantlar genellikle ilk önce denenir çünkü bunlar kolayca elde edilebilir. Alüminyum klorür içeren ter önleyiciler , diğer ter önleyiciler başarısız olduğunda daha etkili olabilir.

Alüminyum klorür hekzahidrat içeren reçete mukavemeti ter önleyiciler .

İyontoforez , iyonize musluk suyunu doğrudan elektrik kullanarak cilde geçirir .

Oral ilaçlar , Antikolinerjikler terlemeyi azaltır.

Botoks (botulinum toksini) -A , aşırı aksiller (koltuk altı) terlemenin tedavisi için ABD'de FDA tarafından onaylanmıştır.

MiraDry . Bu teknik ter bezlerini kalıcı olarak öldürmek için mikrodalga enerjisi kullanır.

Lazerler . Lazerler koltuk altı ter bezlerini hedefleyebilir ve öldürebilir.

Ameliyat. Torasik sempatektomi adı verilen bir prosedür son çare olarak düşünülebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da