Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hyperkeratosis/hiperkeratoz

Konu

#1
Hiperkeratoz, cildinizin dış tabakasının kalınlaşmasını ifade eder. Bu tabaka keratin adı verilen bir proteinden yapılır. Keratin birçok farklı durumda aşırı büyümeye başlayabilir.

Bazı hiperkeratoz tipleri kalıtsal koşullardır. Doğumda olabilirler. Diğer hiperkeratoz türleri cilt kanserinin erken belirtileri olabilir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde gelişme eğilimindedirler.

Farklı hiperkeratoz türleri nelerdir?

Bazı durumlarda, hiperkeratoz cildin sürtünme veya tahrişe cevabıdır. Elleriniz veya ayaklarınızdaki nasır, bir hiperkeratoz türüdür. Keratin zor bir protein türüdür ve cildinizi korumaya yardımcı olmak içindir. Kalınlaşmış cildin yumru veya yaması, hiperkeratotik lezyon olarak bilinir.

Diğer hiperkeratoz türleri şunları içerir:

Kronik egzama: Egzama, kuru, pullu cilt yamalarının geliştiği bir durumdur. Genellikle nedeni bilinmemektedir. Egzamanın genetik veya çevresel nedenlerin sonucu olduğuna inanılmaktadır.

Aktinik keratoz: Bunlar genellikle çok fazla ultraviyole ışığa maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan küçük, kırmızımsı, pullu şişliklerdir. Güneşe maruz kalma en yaygın suçludur. Aktinik keratoz, prekanseröz büyümeleriniz olduğu anlamına gelir. Bir dermatolog onları incelemelidir.

Seboreik keratoz: Bu küçük kahverengi veya siyah lekeler genellikle yüz, boyun, omuzlar ve sırtta görülür. Kanser değiller, ancak çoğu zaman şüpheli görünüyorlar. Bu, yetişkinlerde gelişen en yaygın iyi huylu cilt büyümelerinden biridir.

Epidermolitik hiperkeratoz: Bu durum doğumda görülebilir. Yenidoğanlar kırmızımsı bir cilde ve bazen de kabarcıklara sahiptir. Bu hiperkeratoz formunun iki ana tipi vardır: PS tipi epidermolitik hiperkeratoz, ellerde ve ayaklarda kalınlaşmış cilt lekeleri içerir. NPS tipi epidermolitik hiperkeratozunuz varsa, elleriniz ve ayaklarınız etkilenmeyebilir, ancak vücudunuzun başka yerlerinde sert cilt lekeleri oluşabilir.

Keratoz pilaris: Genellikle “kaz eti” olarak tanımlanır, keratoz pilaris zararsız bir durumdur. Üst kollarda gelişme eğilimindedir, ancak bacaklarda ve kalçalarda da görülebilir. Ciltteki çok fazla protein, ciltte sağlıkla ilgili bir endişeden daha rahatsız edici olan küçük şişliklere yol açar.

Foliküler hiperkeratoz: Ters foliküler hiperkeratoz olarak da bilinen bu durum, orta yaşlı veya yaşlı yetişkinlerin genellikle yüzünde tek bir yumru olarak ortaya çıkar. Bu büyümeler iyi huyludur (kansersiz), ancak genellikle kanserli lezyonlara benziyorlar.

Sedef hastalığı : Bu enflamatuar hastalık genellikle deride hiperkeratotik, pullu gümüş plaklara veya ölçeklere neden olur.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task