Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hypernatremia/hipernatremi

Konu

#1
Hipernatremi, kanda çok fazla sodyum bulunduğunu tanımlamak için kullanılan tıbbi terimdir. Sodyum, vücudun düzgün çalışması için önemli bir besindir. Vücudun sodyumunun çoğu kanda bulunur. Ayrıca vücudun lenf sıvılarının ve hücrelerinin gerekli bir parçasıdır.

Çoğu durumda, hipernatremi hafiftir ve ciddi sorunlara neden olmaz. Bununla birlikte, hipernatreminin neden olduğu sorunları önlemek veya tersine çevirmek için yüksek sodyum seviyelerini düzeltmek önemlidir.


Sodyum seviyeleri nasıl kontrol edilir?

Hipernatremi, vücutta çok fazla su kaybı veya çok fazla sodyum kazancı olduğunda ortaya çıkabilir. Sonuç, toplam vücut sodyum miktarı için çok az vücut suyudur.

Su alımındaki veya su kaybındaki değişiklikler, kandaki sodyum konsantrasyonunun düzenlenmesini etkileyebilir. Sıvıdaki değişikliklere şunlar neden olabilir:
  • susuzluktaki dramatik değişiklikler
  • idrar konsantrasyonundaki değişiklikler
Sağlıklı insanlarda susuzluk ve idrar konsantrasyonu, beyindeki sıvı veya sodyum düzeltmesi ihtiyacını tanıyan reseptörler tarafından tetiklenir. Bu normalde artan su alımına veya idrardan geçen sodyum miktarında değişikliklere neden olur. Bu hipernatremi hızla düzeltebilir.

belirtiler

Hipernatreminin ana semptomu aşırı susuzluktur. Diğer semptomlar , aşırı yorgunluk ve enerji eksikliği ve muhtemelen karışıklık olan uyuşukluktur .

İleri vakalar kas seğirmesine veya spazmlarına da neden olabilir. Çünkü sodyum kasların ve sinirlerin çalışması için önemlidir. Şiddetli sodyum yükselmeleri ile nöbetler ve koma oluşabilir.

Şiddetli semptomlar nadirdir ve genellikle sadece kan plazmasındaki hızlı ve büyük sodyum artışlarında bulunur.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da